Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Obchodní jednání Spojených států a Číny je v centru pozornosti

Investice 09.05.2019 | 16:48 0 Komentářů

Americké akciové trhy dnes otevřely v červených číslech. Dow Jones klesá o 1,2 %, S&P 500 oslabuje o 1 % a technologický Nasdaq ztrácí 1,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 jsou ztrátové všechny sektory. Nejhůře je na tom technologické odvětví, jehož akcie klesají o 1,9 %. Hlavním důvodem je vystupňovaná nervozita investorů z dalšího kola obchodního jednání mezi Spojenými státy a Čínou, které začíná dnes ve Washingtonu.

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých posledních tweetů oznámil, že čínská delegace přichází do USA, aby uzavřela obchodní dohodu. V předchozích tweetech pro změnu uvedl svůj předpoklad, proč Čína na poslední chvíli odstupovala od ujednaných částí dohody a chtěla je znovu přejednat. Tím měla být vyčkávací taktika Číny na výsledek amerických prezidentských voleb v příštím roce a očekávání, že zvítězí „slabí demokraté“. Nicméně dnes a zítra, kdy budou obchodní jednání probíhat, jsou naprosto klíčové pro další vývoj obchodní války. V optimistickém scénáři dnes či v průběhu pátku dojde k uzavření obchodní dohody. V tom opačném se od zítřka zvýší dovozní cla na čínské zboží a dá se současně očekávat, že Čína přijde s protiopatřením na americké zboží.

Evropské trhy podléhají globální negativní náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 1,5 %. Stejně jako ve Spojených státech nejvíce ztrácí technologické firmy (-2,1 %). Sektor realit jako jediný roste o 0,6 %.

Pražská burza dnes za nadprůměrné obchodní aktivity oslabila o 1,1 %. Trojici poražených tvoří finanční instituce v čele s Monetou (-3,1 %) následovanou Erste Group (-2,3 %) a pojišťovnou VIG (-2,2 %). Protipólem jim byla likérka Stock Spirits (+2,8 %) a technologický Avast (+2,7 %). Zítra ráno představí své výsledky hospodaření za první čtvrtletí operátor O2 Czech Republic. Naše odhady k těmto výsledkům můžete nalézt nahttp://bit.ly/TELEC_Q119pre.

JIŘÍ KOSTKA, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.