Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nezaměstnanost (Podíl nezaměstnaných osob) – březen 2019

Investice 08.04.2019 | 10:07 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob v březnu vzhledem k pozitivním sezonním faktorům poklesl na 3,0 % z únorových 3,2 %. V březnu se pravidelně začínají rozjíždět sezonní práce ve stavebnictví a v zemědělství. V souhrnu zůstává situace na domácím pracovním trhu i v březnu příznivá, a to navzdory evidentnímu zpomalení aktivity ve zpracovatelském průmyslu a negativním signálům z německé ekonomiky.

Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne projevovat i do statistik trhu práce. V tuto chvíli se jeví poměrně pravděpodobně, že během jara bude dále zpomalovat tvorba nových pracovních míst. Co se týká nezaměstnanosti, konkrétně podílu nezaměstnaných osob, tak ten bude i nadále setrvávat v blízkosti historických minim pod hladinou 3 %. Nová pracovní místa již však nebude v tak silném měřítku generovat zpracovatelský průmysl, kde dochází ke zpomalení ekonomické aktivity.

Tempo růstu volných pracovních míst v posledních měsících zpomaluje, což je dobře patrné na čtvrtletních datech. Konkrétně v březnu však nabídka volných pracovních míst solidně vzrostla o 1,9 % meziměsíčně, když přibylo 6,2 tis. nových míst. Březen tak dále rozevřel široce otevřené nůžky mezi nabídkou volných pracovních míst (v březnu 339,3 tis.) a počtem nezaměstnaných (v březnu 227,1 tis.).

Struktura volných pracovních míst se v březnu nijak významně nezměnila. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti a rychlé tvorby nových pracovních míst. V letošním roce již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a v souhrnu za celý letošní rok se podíl nezaměstnaných osob bude nacházet zhruba na úrovni 3 %. Během 2. a 3. čtvrtletí se postupně zastaví i tvorba nových pracovních míst. Žádný dramatický úbytek volných pracovních míst jako na přelomu let 2008 a 2009 však zatím rozhodně neočekávám.

Miroslav Novák
Analytik Akcenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.