Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Nemovitosti vnímá jako bezpečnou investici s očekávaným výnosem polovina Čechů. Čtyři z deseti by do nich investovali i prostřednictvím dluhopisů

Investice 21.04.2021 | 13:13 0 Komentářů

Téměř polovina Čechů (47,4 %) považuje nákup nemovitosti za bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. Další pětina lidí (19,4 %), kteří by do nich investovali, je vnímá jako záložní variantu na důchod nebo pro jiné členy rodiny. Ovšem s tím, že jim taková nemovitost mezitím vydělává peníze díky pronájmu. Čistě na spekulaci by si investiční byt či dům pořídilo jen 4,6 % lidí. Téměř čtyři z deseti lidí by také do nemovitosti investovali menší obnos prostřednictvím dluhopisů namísto její přímé koupě, aby získali pravidelný výnos. Celkově by si nemovitost na investici z různých důvodů pořídily více než tři čtvrtiny (79 %) Čechů. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz realizovaného prostřednictvím online nástroje Instant Research agentury Ipsos.

Necelá polovina dotázaných v průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz by si pořídila investiční nemovitost proto, že se podle jejich názoru jedná o bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. V této skupině respondentů mírně převažovali muži nad ženami, pro které byla zase častějším důvodem možnost pořídit takovou nemovitost pro potomky jako studentský nebo startovací byt. „Z výsledků lze vyčíst, že lidé do nemovitostí z hlediska investic vkládají značnou důvěru. Téměř polovina je vnímá jako bezpečný způsob, jak zhodnotit své úspory. Pro další pětinu by takový byt nebo dům sloužil jako záložní varianta, ať už pro vlastní důchod, anebo pro rodinu. Avšak s tím, že taková nemovitost bude v mezidobí vydělávat peníze,“ uvádí Tomáš Suchomel, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Jen na spekulaci nemovitosti nelákají

Z výsledků průzkumu také vyplývá, že investiční nemovitost čistě na spekulaci – za účelem budoucího prodeje za více peněz – by si pořídilo pouze necelých pět procent dotázaných. Pro většinu lidí je tedy důležité, aby nemovitost vedle výnosu mohla plnit i další funkci, například jako záložní varianta bydlení pro rodinné příslušníky. Přímo za účelem budoucího využití vlastními dětmi by si nemovitost pořídilo 7,4 % respondentů. „Zájem o koupi bytů na investici je v posledních letech silný, nicméně investoři jsou orientovaní především na výnosy z pronájmů. Nikoliv primárně na spekulaci, tedy aby vyčkali na zhodnocení a nemovitost ve vhodnou dobu prodali. Samotný výnos přitom dosahuje v průměru tří až čtyř procent ročně. Například v Praze se ale vzhledem k cenové hladině bude blížit spíše spodní hranici tohoto intervalu, zatímco třeba v Brně naopak té horní,“ popisuje Tomáše Suchomel a dodává: „Chuť investovat do nemovitostí nepolevila ani během pandemie, očekáváme proto, že se ještě více projeví po jejím skončení.“

Zájem o dluhopisy s pravidelným výnosem

Značný zájem průzkum zaznamenal i v otázce ochoty respondentů investovat do nemovitosti jen menší finanční obnos prostřednictvím dluhopisů místo jejího přímého vlastnictví. U modelového příkladu investice ve výši 50 tisíc korun s ročním pětiprocentním výnosem by takovou možnost využili čtyři z deseti dotázaných (39,4 %). Opět se jedná častěji o muže, obecně jsou ale tomuto způsobu investice nakloněny spíše mladší věkové kategorie lidí (od 18 do 35 let). Výraznější zájem ale projevili i lidé ve věku od 45 do 53 let. „Nákup dluhopisů umožňuje získat výnos z pronájmu nemovitosti i bez toho, aniž by ji investor musel vlastnit. Například naše společnost nabízí pětileté dluhopisy s garantovaným výnosem přes pět procent ročně, a to z bytů, které sami vlastníme a pronajímáme,“ vysvětluje Tomáš Suchomel ze společnosti GarantovanyNajem.cz.

Firmu na správu nemovitosti chtějí nejvíce Východočeši

Jako ideální variantu správy vlastní investiční nemovitosti označuje téměř přesná polovina dotázaných jako tu, kterou zajišťuje přímo sám její majitel. Zhruba 12 % lidí by zvolilo realitní kancelář, která by jim pomohla s výběrem podnájemníka a podpisem smlouvy. Dalších více než 16 % respondentů by si na správu investiční nemovitosti zase najalo profesionální firmu, která by řešila nejen výběr podnájemníků, ale i jejich požadavky nebo třeba průběžné kontroly a opravy bytu. „Zájem o agenturní správu nemovitostí podle průzkumu jasně dominuje v Královéhradeckém kraji, významný je také v Pardubickém a Jihomoravském kraji, ale rovněž v Praze. O kompletní správu bytů na pronájem se nejčastěji staráme právě v krajských městech, kde je o tyto nemovitosti větší zájem. Obecně platí, že z tohoto hlediska jsou nejlukrativnější větší města s vysokými školami, kde je častější fluktuace díky studentům, ale také jejich blízké okolí. Může se tak jednat například o Hradec Králové, Pardubice, Brno, Ostravu nebo třeba Olomouc,“ dodává Tomáš Suchomel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.