CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

21. 10. 2019

0 komentářů

Nejzajímavější trendy a vývoje měnových kurzů v roce 2019

 

Rok 2019 přinesl na finanční trhy mnoho zajímavých událostí, kdy některé z nich zahýbaly s měnovými kurzy natolik, jak to ani někteří profesionální obchodníci a investoři nečekali. Jednoduše řečeno, tento rok se opravdu stal jakousi horskou dráhou, která se v průběhu času šířila napříč světovými trhy, a časem bylo stále více a více patrnější, jak si nejistota a zmatek u některých trhů vybírá svou daň. Objevily se ale i takové, u kterých si investoři přišli na své a za přijmutí vyššího rizika byli náležitě odměněni. Významné události na finančních trzích mají totiž za následek zvýšenou volatilitu na trzích měnových a ta je pro investory a obchodníky větrem do plachet na cestě za vyššími výnosy než je běžné.

Loading



 

Takových zajímavých událostí letošního roku bychom zde mohli vyjmenovat jistě mnoho, ovšem dvě z nich ovlivnily světovou ekonomiku natolik, že by byl až hřích si je zde nezrekapitulovat.

Zmatek, který nese jméno Brexit

Dlouholeté očekávání výstupu jedné z ekonomicky nejsilnějších zemí evropské unie je nyní za dveřmi a bohužel to, co na počátku mohlo připomínat jen zdánlivě obtížný proces, se nyní přehouplo v tak komplikovaný problém, u kterého žádná ze zainteresovaných stran zatím vůbec neví, jak to vše ve výsledku skončí.

(Zdroj: Kurzy.cz)

Na grafu výše můžeme vidět, že ještě na počátku roku, to vypadalo na relativně slibnou situaci (ve prospěch Velké Británie), která jen nahrávala tomu, že ekonomika této země získá znovu svou velikost, přesně tak, jak to lidem slibovali zastánci Brexitu před referendem. Bohužel pro Británii se vše začalo měnit ve chvíli, kdy požádali o první odložení odchodu, což zapříčinilo, že nastolený slibný vývoj kurzu libry od této chvíle začal znovu selhávat.

REKLAMA

Až v srpnu 2019, poté co došlo k politickým reformám na půdě britského parlamentu, to konečně vypadalo, že se situace stabilizovala a vrací se i posilování libry, ovšem, jak se za nedlouho ukázalo, stabilitu znovu nakonec vystřídala nejistota v případě konečného vývoje Brexitu.

Koneckonců nejistota v tom, zda, kdy a jakým způsobem bude Brexit zrealizován, ovlivňuje měnový kurz eura a libry neustále tak, že ani zkušení investoři nedokáží s jistotou odhadnout, co se bude dále dít.

„To nám mimo jiné ukazovala i kumulativní data z obchodování našich klientů, kde bylo velmi často vidět, jak protichůdné očekávání jednotliví tradeři měli. Během zmíněných klíčových událostí nebylo vůbec neobvyklé, že v jeden moment očekávala zhruba polovina obchodníků posílení britské libry směrem nahoru, a naopak druhá polovina spekulovala na pokles její hodnoty. U některých našich zkušených klientů jsme pak vypozorovali ještě další, tzv. vyčkávací taktiku. I jindy velmi aktivní tradeři totiž letos díky nepředvídatelnému Brexitu často výrazně nebo úplně omezili obchodování s měnovými páry obsahující libru (nebo-li tzv. „cable“, jak se libře v tradingovém slangu přezdívá) a soustředili svoji pozornost na jiné příležitosti jako např. akciové indexy“, říká David Varga, výkonný ředitel Purple Trading.

Čínsko-americká obchodní válka

Prezident USA je velmi dobře znám svými tvrdými a nekompromisními postupy, které koneckonců také již více než rok aplikuje v případě obchodní války s Čínou. Přestože měla být tato válka primárně vedena proti čínskému trhu, tak došlo k tomu, že v průběhu času byly už zásahy USA natolik rozsáhlé, že se začaly promítat do dalších trhů, čímž došlo i v rámci jiných zemí ke znatelným změnám jejich měnových kurzů.

REKLAMA

(Zdroj: Kurzy.cz)

Na výše uvedeném grafu je patrné, jak americko-čínská obchodní válka procházela různými cykly, a když už to vždy vypadalo, že případná krize plynoucí z této ekonomické války je již zažehnána, tak vždy došlo k další iniciativě na jedné, či druhé straně, která vše odstartovala na novo.

Co se událo?

Dubnové intervence, ke kterým USA začalo přistupovat po neúspěšných pokusech o dohodu s Čínou, se velmi rychle odrazili na vývoji vzájemného měnového kurzu, kdy dolar posílil vůči čínské měně o více než 3%. Vypadalo to, že USA, v čele s Donaldem Trumpem, nakonec narazily, když začali uvalovat nově cla i na jejich tehdejší obchodní partnery (Mexiko, Kanada, EU, …), což nakonec vedlo k oslabení dolaru, které však netrvalo dlouho.

červnu pak Čína vrátila úder USA, když v případě USA rozšířila a zavedla další cla a naopak pro konkurenci a další země cla snížila. Tímto krokem došlo ke značnému znevýhodnění vývozců USA oproti ostatním.

srpnu obě země znovu přistoupily k dalšímu vzájemnému zavadění cel na dovážené zboží a Čína ještě navíc k tomu oslabila svou měnu, což vedlo k dalšímu poklesu měnového kurzu. Peking nakonec ještě tento úder podpořil svou žádostí ke státním společnostem, aby z USA dočasně pozastavili import zemědělských produktů.

Od září opět dochází k uvalení nových cel a rozšíření stávajících. Čína uvaluje cla na auta a letadla z USA a Amerika oplácí tento úder navýšením cel z 10 % na 15 %, od října ještě pak zavádí nová cla a současně zvyšuje cla, u zboží o objemu 250mld. a více, z 25 % na 30 %.

„Na rozdíl od komplikovaného Brexitu můžeme říct, že obchodování americko-čínských obchodních válek šlo našim klientům lépe a některým se díky spekulování na posilování hodnoty amerického dolaru během různých vyhlášení Donalda Trupma povedlo zajímavě zhodnotit svoje investiční účty“, prozradil David Varga z Purple Trading.

Závěr

Ač se to nemusí zdát, obchodní válka USA a Brexit mají v základu společný cíl. Z pohledu USA a Británie se totiž mělo jednat o kroky, které vrátí těmto zemím jejich sílu, velikost a prosperitu.

Bohužel zmatek a nejistota, které se aktuálně na britské politické scéně odehrávají, tomu zatím vůbec nenasvědčují. To případ USA má zcela opačný vývoj a zatím to vypadá, že se vše vyvíjí tak, jak si to americký prezident a jeho příznivci naplánovali.

Je však potřeba ještě také upozornit na to, že někteří světoví analytici se domnívají, že pokud by tlak USA vůči „světu“ stále sílil, mohlo by to nakonec ekonomicky poškodit samotné USA, podobně jako tomu bylo v případě Španělska v období 16-17. století, kde extrémní růst cen ve Španělsku (uvalování cel na USA ze stran konkurentů i obchodních partnerů) zlikvidoval jeho konkurenceschopnost, což nakonec zapříčinilo celkový hospodářský kolaps této tehdy velkolepé monarchie.

Zpráva společnosti Purple Trading

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *