Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Na jarním veletrhu starožitností Antique bude k vidění unikátní československá pětitisícikoruna z roku 1919

Banky 06.04.2016 | 09:32 0 Komentářů

Na 37. veletrhu Antique, který proběhne ve dnech 21. až 24. dubna 2016, bude mimo jiné k vidění unikátní československá státovka. Jedná se o pětitisícikorunu z roku 1919, která patří mezi nejméně dostupná československá platidla a jejíž dnešní hodnota se dle odhadů pohybuje mezi 3 a 5 miliony Kč. (Tisková zpráva: Veletrh Antique)

Státovka (laik by řekl „bankovka“, nicméně vydavatelem nebyla banka, ale nově vzniklý československý stát) pochází z první emise platidel Československé republiky a měla tehdy nejvyšší nominální hodnotou. „Tato první emise se po vzniku republiky realizovala narychlo, byla tedy technicky nedokonalá a měla jen omezené množství ochranných prvků. Proto byla napadena padělateli a stát tak již od roku 1920 začal jednotlivé nominály této emise stahovat z oběhu,“ vysvětluje Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika, která pětitisícikorunu na veletrhu představí.

Jsme rádi, že se mezi exponáty na veletrhu Antique pravidelně objevují i vzácnosti a unikáty, protože veletrh má kromě obchodní stránky také ambici vzdělávat veřejnost a poskytovat jí přehled v oblasti starožitností,“ říká prezident pořadatelské Asociace starožitníků Jan Neumann, který je sám renomovaným numismatikem, a dodává: „Tato státovka navíc souzní i s tématem letošního veletrhu, kterým je krása ženy: jejím ústředním motivem je nádherný secesní portrét ženy. Autorem této pětitisícikoruny je slavný malíř a obdivovatel ženské krásy Alfons Mucha.“

Státovek s nominální hodnotou 5000 Kč bylo vydáno celkem 500 599 kusů, z nichž se během stahování z oběhu nevrátilo pouze 98 kusů. „Dnes je znám výskyt 36 z nich, velká část je ve sbírkách zahraničních bank, které státovku dostaly v době platnosti jako bankovní vzory. V soukromých sbírkách je jen zlomek těchto státovek, proto lze říci, že se jedná o naše nejvzácnější platidlo,“ říká R. Veselý. V aukcích se dražila dvakrát, v 80. letech se prodala za 50.000 korun, na začátku 90. let již za 500.000 Kč. Státovka pochází ze soukromé sbírky a nebyla zatím veřejně vystavena či publikována. Veletrh Antique tak bude v tomto smyslu premiérou a ojedinělou šancí tuto jedinečnou raritu na vlastní oči spatřit.

„Kromě naší nejvzácnější bankovky představíme na veletrhu například padesátidukátovou pamětní medaili vydanou v roce 1929 k miléniu Sv. Václava a k dostavbě Chrámu Sv. Víta, a dále třeba autentický královský a císařský dukát vydaný Karlem IV., čímž chceme také připomenout letošní sedmisté výročí narození tohoto panovníka,“ doplňuje R. Veselý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.