CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

06. 04. 2016

0 komentářů

Na jarním veletrhu starožitností Antique bude k vidění unikátní československá pětitisícikoruna z roku 1919

 


 

Státovka (laik by řekl „bankovka“, nicméně vydavatelem nebyla banka, ale nově vzniklý československý stát) pochází z první emise platidel Československé republiky a měla tehdy nejvyšší nominální hodnotou. „Tato první emise se po vzniku republiky realizovala narychlo, byla tedy technicky nedokonalá a měla jen omezené množství ochranných prvků. Proto byla napadena padělateli a stát tak již od roku 1920 začal jednotlivé nominály této emise stahovat z oběhu,“ vysvětluje Roman Veselý ze společnosti Aurea Numismatika, která pětitisícikorunu na veletrhu představí.

Jsme rádi, že se mezi exponáty na veletrhu Antique pravidelně objevují i vzácnosti a unikáty, protože veletrh má kromě obchodní stránky také ambici vzdělávat veřejnost a poskytovat jí přehled v oblasti starožitností,“ říká prezident pořadatelské Asociace starožitníků Jan Neumann, který je sám renomovaným numismatikem, a dodává: „Tato státovka navíc souzní i s tématem letošního veletrhu, kterým je krása ženy: jejím ústředním motivem je nádherný secesní portrét ženy. Autorem této pětitisícikoruny je slavný malíř a obdivovatel ženské krásy Alfons Mucha.“

Státovek s nominální hodnotou 5000 Kč bylo vydáno celkem 500 599 kusů, z nichž se během stahování z oběhu nevrátilo pouze 98 kusů. „Dnes je znám výskyt 36 z nich, velká část je ve sbírkách zahraničních bank, které státovku dostaly v době platnosti jako bankovní vzory. V soukromých sbírkách je jen zlomek těchto státovek, proto lze říci, že se jedná o naše nejvzácnější platidlo,“ říká R. Veselý. V aukcích se dražila dvakrát, v 80. letech se prodala za 50.000 korun, na začátku 90. let již za 500.000 Kč. Státovka pochází ze soukromé sbírky a nebyla zatím veřejně vystavena či publikována. Veletrh Antique tak bude v tomto smyslu premiérou a ojedinělou šancí tuto jedinečnou raritu na vlastní oči spatřit.

„Kromě naší nejvzácnější bankovky představíme na veletrhu například padesátidukátovou pamětní medaili vydanou v roce 1929 k miléniu Sv. Václava a k dostavbě Chrámu Sv. Víta, a dále třeba autentický královský a císařský dukát vydaný Karlem IV., čímž chceme také připomenout letošní sedmisté výročí narození tohoto panovníka,“ doplňuje R. Veselý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *