Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Na burzu míří nový dividendový titul. Český výrobce obuvi Prabos oznamuje IPO

Investice 15.02.2018 | 08:58 0 Komentářů

Společnost Prabos, tradiční český výrobce obuvi ze Slavičína, míří na trh START Burzy cenných papírů Praha. Prostřednictvím primární nabídky akcií (IPO) nabídne 15procentní podíl tuzemským investorům. Firma si tak chce otevřít nové možnosti financování plánovaného růstu. Investory pak hodlá oslovit především zajímavým dividendovým výnosem.

Úvodní vstup na burzu plánuje firma prostřednictvím prodeje 15 procent stávajících akcií. V případě úspěšného IPO firma nevylučuje budoucí navýšení kapitálu a zvýšení počtu obchodovaných akcií na trhu START. „Nový trh START nás oslovil svými parametry, které zcela naplňují naše potřeby. Nabídnutím 15procentního podílu si chceme otestovat tento zdroj financování a v případě potřeby jej hodláme využívat nejen pro současnou, ale především pro budoucí expanzi firmy,“ uvedl Jaroslav Palát, předseda představenstva společnosti Prabos. „Větší část výnosu z částečného prodeje mého podílu hodlám poskytnout společnosti ve formě podřízeného dluhu za účelem refinancování stávajících bankovních úvěrů. Expanzi pak budeme dále financovat také z vlastních zdrojů a v menší míře i z bankovních úvěrů,“ dodal Palát, který si nadále hodlá ve firmě ponechat 35procentní podíl. Druhým akcionářem zůstává s 50 procenty člen představenstva a dlouholetý výrobní ředitel společnosti Juraj Vozár.

Společnost STARTEEPO, kterou si Prabos vybral jako IPO poradce, odhaduje velikost transakce na 60–90 milionů korun. „Očekáváme, že o akcie bude velký zájem. Prabos je tradiční česká firma navazující na baťovskou tradici výroby bot v Čechách. Nabídka akcií jistě osloví typického domácího investora, který ocení předpokládanou dividendu. Vzhledem k ocenění firmy by měla být společnost schopna nabídnout až 6procentní dividendový výnos k očekávané upisovací ceně akcie. Na pražské burze by se tak mohla zařadit mezi oblíbené dividendové tituly,“ uvedl manažer transakce František Bostl ze STARTEEPO.

„Je skvělé, že relativně nový trh START oslovuje velmi široké spektrum firem. Společnost Prabos reprezentuje výrobu, která má v České republice obrovskou tradici. Dokázala se navíc prosadit i na zahraničních trzích a pokračuje tak v šíření dobrého jména českého obuvnického průmyslu mimo republiku. Doufám, že připravovaná emise přinese společnosti požadovaný kapitál a přispěje k dalšímu úspěšnému růstu této firmy,“ říká Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy.

Během následujících týdnů firma plánuje předložit návrh emisního prospektu České národní bance a předpokládá jeho schválení a následné zveřejnění v průběhu dubna. Kromě společnosti STARTEEPO na transakci spolupracuje také advokátní kancelář PRK Partners.

Tisková zpráva: Prabos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.