CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

20. 06. 2013

0 komentářů

Metropolitní spořitelní družstvo podalo podnět k dohledu nad postupem státní zástupkyně JUDr. Daniely Smetanové a žádá o prošetření Vrchní státní zastupitelství v Praze i Nejvyšší státní zastupitelství

 


 

Rozhodnutím VSZ v tomto rozsahu je porušena zásada přiměřenosti zásahu. Nevidíme k němu žádný důvod a jde zcela nad rámec opatření, která vydala při kontrole ČNB. Během posledního měsíce jsme proti rozhodnutí podali celkem pět stížností k Vrchnímu soudu v Praze, ten však čtyři z nich po dlouhém prodlení zamítl,“ nastiňuje problém předseda představenstva MSD Petr Jánský.  V právním prostředí ČR je zcela běžné, že Vrchní soud o takovýchto stížnostech rozhoduje do 5 dnů od doručení, v případě MSD to bylo v řádech týdnů. „A to zdůrazňuji, že MSD z našeho pohledu figuruje v těchto případech jako poškozená strana a plně spolupracuje jak s ČNB, tak s Policií České republiky na jejich objasnění a oběma institucím poskytuje veškerou dokumentaci i součinnost,“ doplňuje Jánský.

Bezprecedentní postup VSZ ohrožuje další fungování MSD. Rozhodli jsme se proto požádat o jeho prošetření vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou,“ vysvětluje Petr Jánský a pokračuje: „Případ od začátku provází celá řada nestandardních úkonů a postupů ze strany VSZ a státní zástupkyně JUDr. Daniely Smetanové. Ta například poskytla 18. června rozhovor serveru aktualne.cz, v němž komentuje případ, který se stále vyšetřuje. Informace z probíhajícího šetření, které poskytla, jsou navíc interpretovány takovým způsobem, že předjímají závěry vyšetřování. To je však teprve v počátcích, a dochází tak k negativnímu ovlivňování veřejného mínění v neprospěch záložny.“

Nestandardní jsou i další postupy. V usnesení ze dne 16. května 2013 například JUDr. Daniela Smetanová uvádí, že klientské platby ve výši 42 mil. Kč z  J&T BANKY vyvolávají důvodné podezření směřující k vyvádění peněžních prostředků z MSD. Tyto platby tedy státní zástupkyně ihned zablokovala. Jak ale rozumět tomu, že stejné platby MSD provedla po prodeji cenných papírů a převodu peněžních prostředků na sběrný účet u banky, a to ve dnech 13. – 14. 6. 2013, aniž by je kdokoliv napadl? Je zarážející, že stejné platby jsou nejdříve označeny jako platby sloužící k vyvádění peněžních prostředků z MSD a následně jsou bez povšimnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze provedeny. „Peněžní prostředky blokované státní zástupkyní jsou určeny výhradně k zachování platebního styku s klienty a k zachování provozu družstva. V žádném případě neslouží a nikdy v minulosti nesloužily k vyvádění peněžních prostředků z MSD,“ uzavírá Petr Jánský.

Ze všech výše uvedených skutečností podle vedení MSD vyplývá, že kroky státní zástupkyně jdou nad rámec Rozhodnutí o předběžném opatření ze strany ČNB a považuje je za poněkud účelové. Tyto kroky ovšem mohou mít pro MSD likvidační důsledky. Přestože vznikají škody značného rozsahu, nejsou MSD v této věci poskytovány informace v řádných termínech, stanoviska jsou do MSD doručována i se čtrnáctidenním zpožděním.

MSD trvá na tom, že běžný platební styk našich členů nijak nesouvisí s prověřováním úvěrových případů a není tedy žádný důvod k blokaci peněžních prostředků.  Za současného stavu vznikají MSD i jeho členům značné škody, které samozřejmě hodláme po státu vymáhat,“ doplňuje Petr Jánský.

REKLAMA

Metropolitní spořitelní družstvo bylo založeno v roce 1999. Na českém trhu úspěšně funguje 14 let, v prvním čtvrtletí tohoto roku se stalo největší záložnou na českém trhu. Za celou dobu své existence vždy prošlo bez problému všemi kontrolními procesy a audity a vždy řádně uveřejňovalo všechny ekonomické a další údaje podle platných předpisů. Všechny vklady klientů jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur. Vrchní státní zastupitelství v Praze v současné době prověřuje některé úvěrové případy, jejichž příjemci jsou podezřelí ze spáchání úvěrového podvodu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ČNB vs kampeličky – 1:0

Česká národní banka myslí svůj boj s družstevními záložnami vážně. Jedna z největších společností v tomto oboru včera přišla o povolení, další velká společnost pak vysvětlovala na půdě národní banky své záměry do budoucna a snaží se o zrušení předběžného opatření. A lidé, kteří chtěli vyšší úrok i za cenu vyššího rizika, budou mít smůlu.

Text: Daniel Kuchta

18. 12. 2013

Kampeličky – neuhlídatelný morální hazard?

Družstevní záložny nabízejí v porovnání s bankami vyšší úroky z vkladů a vklady jsou ze zákona pojištěny. Vkladatele zajímá vysoké úročení vkladů. Ať se to bankovnímu dohledu líbí nebo ne, většina záložen se chová mnohem riskantněji než banky. Jen čas ukáže, jak se problém této horké brambory podaří vyřešit a jaký dopad na Fond pojištění vkladů to bude nakonec mít.  

Text: Radovan Novotný

03. 06. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.