Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Maloobchod drží naději na rekord

Investice 05.08.2016 | 15:32 0 Komentářů

Maloobchodní prodej vzrostl v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 6,2 %. Oproti květnu si Češi z obchodů odnesli o 1,5 % více zboží. Dařilo se všem hlavním sortimentním skupinám. 

Za celý loňský rok si maloobchodníci vylepšili svoje prodeje meziročně o 6,3 %, což byl velmi dobrý výsledek. Letos po polovině roku zatím zásobili zákazníky množstvím výrobků, které je o 6,5 % vyšší. I co se týče dynamiky, je tak stále ve hře rekordní prodejní rok.

Boj o zaměstnance se na trhu práce přiostřuje a pokles nezaměstnanosti začíná plně nést své ovoce v podobě růstu mezd. Klíčové ale je, že tento růst má zatím daleko k tomu, aby vytvořil silnější růst cen. Češi tak v maloobchodě v červnu kupovali zboží v průměru o 2,5 % levněji než před rokem. Důvodem jsou nižší ceny potravin, pohonných hmot a klasicky elektroniky, kde vysoká konkurence tlačí ceny dolů. Jako celek zlevňují ale například i výrobky pro domácnost – elektrospotřebiče nebo nábytek, které jsou také předmětem velkého nákupního apetitu.

Nejčerstvější data z maloobchodu potvrdila, že růst české ekonomiky stojí na pevných základech. I když pole průmyslových čísel by mohlo být zelenější, domácnosti ukazují, že nálada ani chuť utrácet je neopouští. Vzhledem k tomu, že každá koruna utracená v ekonomice je z poloviny financována domácnostmi, zůstává proto ekonomický výhled velmi příznivý.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik MONETA Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.