CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

22. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Malé a střední podniky v ČR věří v pozitivní vývoj v jejich odvětví

 


 

„Malé a střední podniky v České republice očekávají, že ke konci roku 2012 se jim povede lépe. Nejoptimističtější jsou středně velké společnosti s 50 až 249 zaměstnanci, Ukazatel míry důvěry u nich dosahuje 25 %,“ říká Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank, a dodává: „Jak ukazují výsledky celoevropského průzkumu GE Capital, tak navzdory složité ekonomické situaci jsou české firmy poměrně pozitivně naladěné a uvažují o dalších investicích do podnikání. GE Money Bank podporuje tyto snahy podnikatelů a je připravena jejich investiční záměry financovat.“

V rámci celého středoevropského regionu ukázal Barometr kapitálových investic rozdílná očekávání vývoje ekonomické situace malých a středních podniků. Více než tři čtvrtiny (77 %) českých firem do konce roku 2012 nepředpokládá zhoršení situace v jejich sektoru. Věří naopak, že se zlepší nebo alespoň zůstane stejná, což potvrzuje i Ukazatel míry důvěry ve výši 21 %. Oproti tomu v Maďarsku dosahuje Ukazatel míry důvěry hodnou –36 %, který znamená kritický názor respondentů na vývoj v jejich odvětví podnikání. V Polsku jsou malé a střední firmy naladěny dokonce pozitivněji než u nás a míra důvěry u nich dosahuje 40 %.

Velké podniky si věří

Také počet zaměstnanců dané firmy hraje roli v tom, jak malé a střední podniky vnímají ekonomický vývoj v jejich odvětví. Pro všechny tři středoevropské trhy platí, že nejoptimističtější jsou společnosti s 50 až 249 zaměstnanci, které dosáhly Ukazatele míry důvěry ve výši 19 %. S výsledkem 12 % následují firmy s 10 až 49 zaměstnanci. U mikropodniků se 2 až 9 zaměstnanci je důvěra nejnižší –1,7 %.

REKLAMA


[2] Ukazatel míry důvěry (% kladných odpovědí – % záporných odpovědí)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *