CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

30. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Makroekonomická prognóza Komerční banky: Česká ekonomika v mírné recesi

 


 

Prognózu letošního hospodářského růstu jsme revidovali o minimálních 0,1 procentního bodu níže ve srovnání s prognózou z počátku února. Měřeno reálným HDP očekáváme, že česká ekonomika bude po loňském vzestupu o 1,7 % letos stagnovat s tím, že nejméně příznivé bude první čtvrtletí, kdy by ekonomika měla nadále klesat. Za horší výkonností budou stát mimo jiné i únorové mrazy, které se podepíší na horším výsledku stavebnictví i průmyslu. Od druhého čtvrtletí by již ekonomika mohla mírně růst. 

 

I přes výrazné snížení zahraniční poptávky zůstanou hlavním tahounem ekonomiky čisté exporty. Domácí poptávka zůstane slabá. Spotřeba domácností bude nadále klesat s tím, jak kupní sílu domácností negativně ovlivňuje další vlna fiskálních restrikcí platných od počátku letošního roku, vyšší inflace, nízký růst nominálních mezd a zvyšující se nezaměstnanost. Se  stagnací hospodářského růstu je totiž konzistentní vzestup míry nezaměstnanosti – z loňských prosincových 8,6 % na 9,4 % na konci letošního roku.

 

Zejména dražší potraviny a pohonné hmoty stojí za revizí letošního inflačního výhledu o 0,5 procentního bodu nahoru, když očekáváme průměrnou inflaci ve výši 3,4 % po loňských 1,9 %. Zrychlení inflace je patrné od podzimu loňského roku, její kulminaci těsně pod úrovní 4 % lze očekávat v jarních měsících. Za inflačním vzestupem stojí zejména dopad slabší koruny z přelomu roku, daňové změny (zejména zvýšení spodní sazby DPH) a růst cen potravin, regulovaných položek a pohonných hmot. Inflace je tedy tažena výlučně nákladovými faktory.

 

REKLAMA

ČNB by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 0,75 % až do konce roku 2013. Hlavním důvodem jsou nízko ukotvená inflační očekávání, významné nejistoty související s vývojem vnějšího prostředí a slabá domácí poptávka. I když se aktuální inflace nachází výrazně nad inflačním cílem ČNB a zůstane tam po celý letošní rok, je třeba si uvědomit, že je to způsobeno zejména faktory mimo kontrolu centrální banky. Korigovaná inflace je blízko nuly, poptávkové tlaky do inflace neexistují a vzhledem k očekávanému vývoji spotřeby domácností ani letos nepropuknou. 

           

V ročním horizontu by měla být koruna vůči euru silnější, když očekáváme kurz kolem 24,30 CZK/EUR. Domníváme se, že trend oslabující koruny patrný od loňského podzimu je již za námi. Nejslabší úrovně již zřejmě v tomto cyklu bylo dosaženo. Oslabení koruny od září loňského roku do ledna letošního roku dosáhlo zhruba osm procent, což koresponduje s tím, že se česká ekonomika nacházela v recesi. Očekávané ekonomické oživení pro druhou polovinu roku stojí za námi předpokládaným posílením koruny. Výhled pro nadcházející čtvrtletí ale tak růžový není. (1) Březnové posílení koruny vnímáme jako příliš výrazné a tažené pouze lepším sentimentem na globálních finančních trzích. Na místě jsou však obavy ohledně udržitelnosti tohoto optimismu. (2) druhá čtvrtletí jsou typicky ve znamení dividendové sezóny, tedy repatriace tuzemských zisků k zahraničním majitelům. Tento efekt by měl být ale letos slabší. Hospodářské potíže prostě znamenají nižší zisky a tudíž i nižší dividendy. 

 

Hlavní rizika makroekonomické prognózy spatřujeme v zahraničí, české hospodářství netrpí žádnou výraznější makroekonomickou nerovnováhou. Bankovní sektor je v dobrém stavu, likvidní a dobře kapitálově vybavený. Hlavním rizikem je hlubší a delší než v současné době předpokládaná recese v eurozóně, rozšíření a eskalace dluhové krize (Portugalsko, Španělsko, Itálie) a inflační šok v souvislosti s dalším růstem cen ropy.

 

 

Makroekonomická prognóza

 

 

 

REKLAMA

 

2011

2012

2013

HDP (reálný růst, y/y v %)

1,7%

0,0%

1,2%

Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %)

-0,5%

-1,3%

1,0%

Fixní investice (reálný růst, y/y v %)

REKLAMA

-1,2%

1,6%

-0,9%

Zahraniční obchod (mld CZK)

191,5

248,6

275,0

Průmyslová výroba (reálný růst, y/y)

7,1%

-0,3%

1,3%

Maloobchod (reálný růst, y/y v %)

2,0%

-1,6%

0,7%

Mzdy (nominální růst, y/y v %)

2,2%

1,5%

2,9%

Nezaměstnanost (MPSV, v %)

8,5%

8,9%

9,4%

Inflace (y/y, v %)

1,9%

3,4%

1,6%

Korigovaná inflace (y/y, v %)

-0,2%

0,1%

1,7%

Ceny potravin (y/y, v %)

4,6%

2,7%

1,8%

Ceny pohonných hmot (y/y, v %)

9,8%

8,0%

-4,8%

Regulované ceny a daně (y/y, v %)

4,8%

7,1%

5,3%

3M PRIBOR (průměr)

1,19%

1,17%

1,15%

2W Repo (průměr)

0,75%

0,75%

0,75%

EUR/CZK (průměr)

24,59

24,83

24,13

 

Zdroj: KB

 

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.