CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

31. 05. 2019

0 komentářů

Majitelé firemních dluhopisů ZOOT a.s. mohou získat akcie ozdravené firmy

 

Aktuální novou nabídku, která by měla pomoci minimalizovat ztráty vlastníků firemních dluhopisů vydaných ZOOT a.s., obdrželo v těchto dnech všech cca 300 jejich majitelů. Pokud se pro ni rozhodnou, mohou se stát akcionáři „nového“ ZOOTu. Zmiňovaná nabídka byla učiněna mimo navržený reorganizační plán.

Loading 

„Po dokončení reorganizace bude ZOOT finančně zdravou firmou s novým vlastníkem, jímž se stane Company New, a.s. z investiční skupiny Natland. Ta všem majitelům dluhopisů naším prostřednictvím nabídla možnost získat akcie a stát se spolumajiteli ZOOTu. Cenné papíry nebudou mít omezenou převoditelnost, tzn. mohou je následně prodat,“ nastínila základní principy vedoucí Compliance BHS Ing. Markéta Burešová.

BHS si v tomto týdnu majitelé dluhopisů přítomní na svolané schůzi za účasti insolvenčního správce ZOOT a.s. Lukáše Zrůsta (Konreo), zvolili za svého společného zástupce. V rámci reorganizace ZOOTu i po jejím dokončení bude za ně BHS v navazujících krocích jednat s cílem dosáhnout maximálního možného výtěžku pro celou tuto skupinu věřitelů. BHS také pro ně jako administrátor emise nabídku získat vlastnické podíly v „novém“ ZOOtu vyjednalo.

Reálným předpokladem je, že prodej akcií jim umožní dosáhnout vyššího plnění než v reorganizačním plánu navrhované uspokojení pohledávek vlastníků dluhopisů na úrovni cca 10 procent (uskuteční se tak, že vymění své původní dluhopisy za nově vydanou emisi bondů). Tuto nadstandardní výhodu oproti běžné praxi jim už dříve vyjednal nový management ZOOTu se zajištěným věřitelem, kterým se díky odkoupení bankovních pohledávek Raiffeisenbank a Citibank stala investiční skupina Natland.

Ten se vzdal části svého přednostního práva na uspokojení právě ve prospěch držitelů dluhopisů, kteří jinak nemají v případě insolvence ze zákona nárok na vůbec žádné plnění, pokud nejsou přednostně uspokojeni nadřazené skupiny věřitelů. Pohledávky vlastníků dluhopisů jsou totiž podřízené.

REKLAMA

Po předpokládaném dokončení reorganizace ZOOT a.s. cca na přelomu tohoto a příštího roku se tak mohou vlastníci dluhopisů rozhodnout, jestli si ponechají novou emisi vydaných dluhopisů. Ty budou mít 10procentní hodnotu původních a s ročním úročením 1,25 procenta budou splatné na konci září 2022. Případně nové bondy vymění (konvertují je) za akcie ZOOTu jejichž převoditelnost nebude omezená. Nový vlastník firmy jim zároveň garantuje možnost společného prodeje akcií, kdyby se pro tuto možnost sám rozhodl.

Konkrétní podmínky, za jakých bude možné provést konverzi nové emise dluhopisů za akcie ZOOT a.s., budou oznámeny následně. V případě zájmu vlastníků dluhopisů o tuto transakci k ní dojde cca v první polovině roku 2020 potom, co ZOOT zcela dokončí svoji reorganizaci.

„Díky výše zmíněným skutečnostem a zamýšlené nabídce ze strany zajištěného věřitele, vlastnící dluhopisů ZOOT a.s. mohou dosáhnout výrazně vyššího uspokojení, které je nadstandardně vysoké i z pohledu statistiky ukončených insolvenčních řízení v ČR. Po ukončení reorganizace a insolvenčního řízení se budou moci díky vstřícnému přístupu největšího věřitele a budoucího nového majitele ZOOTu sami vybrat ze dvou navrhovaných variant tu, jakou budou považovat za pro ně nejvýhodnější,“ shrnula vedoucí Compliance BHS Ing. Markéta Burešová.

ZOOT a.s. vydal v letech 2016 a 2017 celkem dvě emise firemních dluhopisů v celkové hodnotě cca 230 milionů Kč.  V rámci soudem povolené reorganizace (2. 5. 2019) představují nezajištěné podřízené pohledávky ve výši cca 239 milionů Kč (včetně jejich ročního úročení).

Tisková zpráva BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *