Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Majitel holdingu KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza bude v Monte Carlu bojovat o prestižní titul EY Světový podnikatel roku

Investice 04.06.2015 | 16:14 0 Komentářů

V Monte Carlu právě probíhá 15. světové finále soutěže EY Podnikatel roku, které vyvrcholí slavnostním galavečerem 6. června 2015 (Tisková zpráva: EY)

 • Český vítěz soutěže EY Podnikatel roku Vlastislav Bříza bude spolu s dalšími 65 národními vítězi z 53 zemí uveden do Dvorany slávy EY Světového podnikatele roku

 • Tržby 65 finalistů dosáhly v loňském roce celkem částky 38 miliard amerických dolarů

 • Během čtyřdenního fóra vystoupí podnikatelské špičky z celého světa, mimo jiné generální ředitel společnosti Starbucks 

 

Již tuto sobotu 6. června 2015 večer bude v monackém Salle des Étoiles po patnácté vyhlášen EY Světový podnikatel roku. O tento prestižní titul se utká s dalšími 64 národními vítězi z 53 zemí světa i zástupce českých podnikatelů Vlastislav Bříza, majitel a generální ředitel společnosti KOH-I-NOOR holding, a.s. Všichni národní vítězové budou uvedeni do Dvorany slávy, a připojí se tak k 572 finalistům předchozích 14 ročníků. 

„Je to pocta reprezentovat svou zemi a zároveň dosažení vrcholu kariéry,“ komentuje účast na světovém finále Vlastislav Bříza.

EY Světový podnikatel roku – soutěž, která má smysl 

„Světové finále soutěže EY Podnikatel roku se za 15 let, co ho pořádáme, rozrostlo o řadu zemí a stalo se významnou mezinárodní akcí. Vítězové této soutěže jsou dnes skutečnými globálními celebritami,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě. „Prvního finále se zúčastnilo 19 vítězů národních soutěží. Země, které tito soutěžící zastupovali, představovaly 63 % světového HDP. Od té doby do Monaka přijelo celkem 572 finalistů ze 73 zemí, které reprezentují 90 % světového HDP. Za zmínku nepochybně stojí i fakt, že téměř polovinu společností zařazených do akciového indexu NASDAQ 100 aktuálně řídí nebo založil EY Světový podnikatel roku. Díky podnikatelům náš svět funguje lépe a my si velice vážíme toho, že jim v tom můžeme pomáhat.“

„Podnikatelské hvězdy máme také v České republice. Věřím, že Vlastislav Bříza bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ říká Magdalena Souček.

Profil českého vítěze: 
Vlastislav Bříza – generální ředitel společnosti KOH-I-NOOR holding, a. s.
Do KOOH-I-NOORu Vlastislav Bříza nastoupil původně jako konstruktér, jenže záhy po diskrepancích odešel. Když se mu po letech podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek, neváhal. V roce 1999 se začal rýsovat prodej KOOH-I-NOORu. Vlastislav Bříza, který se řídí heslem „bez rizika není cesty vpřed“, se ale rozhodl vzít si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupit sám. Během sedmi let se mu podařilo postavit na nohy obchod a vrátit lesk tradiční značce. V Česku dnes podnik, jehož název vznikl už před 225 lety, provozuje 80 prodejen. Součástí holdingu je nejenom celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb KOOH-I-NOOR Hardtmuth, ale také společnosti a fabriky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, KOOH-I-NOOR Energy a KOOH-I-NOOR Machinery nebo Polikliniku Sever v Českých Budějovicích a hotel Vltava. V podnikání se Vlastislav Bříza drží především pravidla, že peníze jsou krev, a kdo nemá krev, umírá. Mimo byznys ho baví auta a rád si vyrazí na kolo nebo na lyže.

Monacké světové finále bude výjimečnou příležitostí také pro investory, zástupce předních korporací a politiky, kteří se budou s účastníky soutěže scházet na přednáškách, panelových diskusích a dalších akcích a debatovat o roli, kterou podnikatelé hrají v dnešním světě, i o tom, jaké dopady má jejich působení na společnost i globální ekonomiku. K hlavním tématům letošního finále bude patřit nezaměstnanost mladých a možnosti boje proti ní, větší zapojení žen–podnikatelek v rozvinutých i rozvíjejících se ekonomikách a problémy, s nimiž se potýkají rodinné firmy.

Soutěže o titul EY Světový podnikatel roku se letos účastní například: Lateefa Alwaalan ze společnosti Yatooq (Saúdská Arábie), Ernesto Antolín Arribas, majitel společnosti Grupo Antolín (Španělsko), Dr. Cyrus S. Poonawalla ze společnosti Serum Institute of India Ltd. (Indie), Joe Davenport a Owen Kerr ze společnosti Pepperstone (Austrálie), Jüri Raidla, majistel společnosti Raidla Lejins & Norcous (Estonsko), Rosemary Squire ze společnosti Ambassador Theatre Group (Velká Británie), nebo David Hung ze společnosti Medivation (Spojené státy). Poprvé se letos v soutěži objeví zástupce Běloruska. Chorvatska, Peru a Rumunska.

Letošní finalisté, mezi nimiž lze najít i několik nejúspěšnějších podnikatelů současnosti, mají:

 • roční tržby v celkové hodnotě 38 miliard amerických dolarů,

 • roční tržby průměrně 720 milionů amerických dolarů,

 • 42% růst celkových tržeb za poslední tři roky (2011–14),

 • průměrně 12% růst tržeb ročně,  

 • celkem 334 tis. zaměstnanců, přičemž za předchozí tři roky (2011–14) se počet pracovních míst zvýšil téměř o polovinu (48 %)

  Seznam všech 65 národních vítězů, kteří se zúčastní letošního světového finále, je uveden na webových stránkách www.ey.com/weoy.

  EY Světového podnikatele roku vybírá nezávislá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Její rozhodování vychází ze šesti kritérií, která zaručují všem národním vítězům rovné soutěžní podmínky. Těmito kritérii jsou: podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad (případ dopad na dané společenství), inovace a osobní integrita/vliv. 

  Funkce předsedkyně poroty se v letošním roce opět ujala paní Rebecca MacDonald z kanadské společnosti Just Energy Group Inc. Členy poroty jsou:

 • Fadi Ghandour, Aramex a Wamda Capital (Spojené arabské emiráty)

 • Nobuyuki Idei, Quantum Leaps Corporation (Japonsko)

 • Tan Sri Liew Kee Sin, EcoWorld Development Group Berhad (Malajsie)

 • Michael Wu, Maxim’s Caterers Limited (Čína)

 • Dr. Ruth Oltjer, Chemi-Pharm AS (Estonsko)

 • Ewald Raben, Raben Group (Polsko)

Světové finále soutěže EY Podnikatel roku příležitostí k debatě o globálním přínosu podnikatelů  

Na programu světového finále budou vedle soutěže samotné také přednášky význačných osobností, panelové diskuse a další akce organizované pro soutěžící podnikatele i ostatní přítomné špičky podnikatelského světa, včetně předchozích vítězů světového finále. Ústředním tématem letošního ročníku je „Jak měníte svět?“. Diskuse se proto zaměří především na to, jak mohou podnikatelé ovlivňovat širší společenství, ve kterém žijí a působí, a co mu mohou přinést. V této souvislosti nepřekvapí, že jedním z hlavních tematických okruhů bude nezaměstnanost mezi mladými lidmi. Fórum bude pro soutěžící podnikatele i ostatní businessmany nepochybně cennou příležitostí prodiskutovat nejrůznější aktuální otázky, jako je např.: ekonomický růst a související faktory, sílící střední třída ve velkých městech rozvíjejících se ekonomik, nezaměstnanost mladých, primární úpisy akcií a strategické transakce, role technologií v budoucím vývoji či tzv. digital disruption jako konkurenční výhoda.   

Mezi přednášejícími se na letošním světovém finále soutěže EY Podnikatel roku objeví například: Arif Masood Naqvi, zakladatel a generální ředitel investiční společnosti The Abraaj Group, Bill Ford, automobilový průkopník a předseda představenstva Ford Motor Company, Biz Stone, spoluzakladatel Twitteru, Howard Schultz, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Starbucks, Sir Martin Sorrell, generální ředitel marketingové společnosti WPP, nebo EY Světový podnikatel roku 2014 Uday Kotak, zakladatel, místopředseda představenstva a generální ředitel banky Kotak Mahindra Bank Limited. 

Mezi soutěžícími bylo i letos vybráno šest národních vítězů, kteří v rámci akce nazvané Accelerating Entrepreneurs dostanou v Monaku příležitost podrobněji představit své podnikatelské plány panelu koučů. Mezi šest nejperspektivnějších mladých podnikatelů v Evropě a 33 celosvětově se letos například zařadil majitel a zakladatel ZOOM International Šimon Vostrý.

Prestižní titul EY Světový podnikatel roku v předchozích letech například získali: Hamdi Ulukaya, zakladatel a generální ředitel společnosti Chobani, Inc. (USA), Dr. James Mwangi, generální ředitel Equity Bank Limited (Keňa), Olivia Lum, předsedkyně představenstva a generální ředitelka skupiny Hyflux Limited (Singapur), Cho Tak Wong, předseda skupiny Fuyao Glass Industry Group (Čína), Guy Laliberté, zakladatel a generální ředitel Cirque du Soleil (Kanada), nebo Narayana Murthy, zakladatel a předseda představenstva společnosti Infosys Technologies Limited (Indie).

Zapojte se do diskuze na Twitter prostřednictvím # WEOY
Sledujte novinky také na @ EY_EOY (twitter.com / EY_EOY). Tweetujte pomocí # WEOY a připojte se k diskuzi.

V roce 2015 vyhlašuje společnost EY již šestnáctý ročník této soutěže v České republice. Nominovat výjimečné české podnikatele je možné již nyní na webových stránkách www.podnikatelroku.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.