Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Leden přinesl vyšší běžné výdaje rozpočtu

Makro 01.02.2018 | 18:05 0 Komentářů

Státní rozpočet vykázal v lednu přebytek 26,5 mld. CZK. To je na první pohled velmi dobrý výsledek, především v porovnání s loňským lednem, kdy přebytek činil jen 9,1 mld. CZK. Jak ale ukazují údaje Ministerstva financí, za meziročním zlepšením lednového výsledku stojí především příliv evropských peněz, a to dokonce za minulé programové období 2007-2013 v objemu 17 mld. CZK.

Ke zlepšení však došlo i po očištění o toky evropských peněz. Rozdíl mezi lednem 2018 a lednem 2017 by však činil jen zhruba dvě miliardy korun.

Příjmy rozpočtu, a to i ty daňové, přitom výrazně stouply. Výběr DPH v rámci státního rozpočtu vzrostl o 8 %, a to se přitom zvětšil podíl vybrané daně, která plyne obecním rozpočtům. Promítají se tak jednak opatření pro boj s daňovými úniky, ale především masivní růst ekonomiky a spotřeby. Konkrétně lednové údaje svědčí o tom, že loňské Vánoce byly opravdu štědré (vzhledem k opožděné splatnosti daně). Situace na trhu práce, kde panuje rekordní zaměstnanost a zrychluje růst mezd, výrazně prospívají příjmům z daní fyzických osob a sociálního pojištění.

Na druhé straně ale značně stoupají i výdaje státu. A to především na platy ve veřejném sektoru (v lednu to bylo patrné především na převodech místním rozpočtům na náklady škol, kde se promítá zvýšení platů učitelů o 15 %) a na sociální dávky.

Domníváme se, že letošní rozpočet kvůli nárůstu výdajů dosáhne schodku 40 miliard korun oproti 6 miliardám v loňském roce. Na vyšší výdaje budou podle nás tlačit i veřejné investice. Ty sice nejsou rozpočtovány v nijak závratné výši, my ale očekáváme jejich výrazný růst. Stát totiž musí dočerpat část evropských peněz, jinak o ně může přijít a zároveň s rozjezdem projektů může utratit výdaje „ušetřené“ v minulých letech.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.