Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Kritický týden otestuje potenciál pro oživení dolaru

Investice 28.07.2016 | 10:08 0 Komentářů

Americký dolar uzavřel minulý týden v silném tónu a kurz EURUSD se konečně dostal na denní uzavření pod úrovní 1,1000. Hlavním hnacím motorem je tento týden očekávání, že se Fed projeví v poněkud ostřejším tónu, a podpoří tak pravděpodobnost zářijového nebo prosincového zvýšení úrokových sazeb, pokud bude americká ekonomika i nadále posilovat.

Podíváme-li se na zprávy agentury CFTC (Commodity Futures Trading Commission) o spekulativních pozicích z tohoto týdne, vidíme, že američtí obchodníci s měnami mají silnou agregovanou krátkou pozici v dolarech, ale v podstatě téměř vše je nahromaděno v párech EURUSD a GBPUSD. Z toho pár s librou představuje –74 000 kontraktů (cca 4,6 mld. liber), což je překvapivě jen o něco méně než rekordní krátké pozice z roku 2010.

Na trhu mezitím schází zhruba 100 000 kontraktů v EURUSD (v hodnotě 12,5 mld. dolarů), avšak trh stojí na výrazně krátkých pozicích vůči japonskému jenu (39 tisíc kontraktů), australskému dolaru (33 tisíc) a kanadskému dolaru (22 tisíc). Nelze tedy mluvit o přeplněných dlouhých dolarových pozicích. Všimněte si, že rekordní krátké pozice kurzu EURUSD jsou ve výši 225 000 kontraktů, takže tu máme dost místa pro další rozšiřování pozic.

Setkání G20 proběhlo v klidu včetně obvyklých prohlášení o nutnosti vyhnout se měnové manipulaci a o potřebné podpoře fiskálních stimulů. Zpětně se dá říct, že jednání zřejmě poskytlo Číně důvod pro posílení vlastní měny v minulém týdnu, takže tento týden by se mohl stát zajímavým bodem zlomu a ukázat, zda se Čína vrátí k postupnému oslabování, které bylo jejím mottem už řadu měsíců.

Kurz EURUSD

Kurz EURUSD byl po šoku z brexitu dlouhodobě stlačený ve svém rozmezí a i přes celkem klidné jednání ECB euro proti celkově posilujícímu dolaru oslabilo. Pozornost se tento týden upírá na jednání FOMC s otázkou, zda se Janet Yellenová a spol. rozhodnou podpořit sílu dolaru trochu víc jestřábím přístupem. Další zajímavou úrovní je oblast kolem 1,0800, možná i níž, protože poslední úroveň Fibonacciho zpětných pohybů se projevila na úrovni 61,8 %, hned pod 1,0950 a zastavila krvácení způsobené brexitem.

USD – dolar vypadá stabilně a potřebuje si svou sílu udržet i po jednání FOMC tento týden. V opačném případě je tu značné riziko, že se letní stagnace v srpnu opět vrátí. Všimněte si, že Trump dohání v průzkumech Clintonovou, takže nejistota ohledně listopadových prezidentských voleb se zvyšuje.

EUR – po prolomení hranice 1,1000 vypadá slabě – dnešním klíčovým testem bude německý průzkum IFO. Přesto však jednotná měna reaguje poměrně neutrálně ve srovnání s ostatními měnami.

JPY – dá se předpokládat, že japonský jen má po chabém pátečním vystoupení Bank of Japan prostor pro oživení, ale současně může dopad silné chuti riskovat působit proti dalšímu posilování JPY. Možná tedy bude pro BoJ stlačit jen zpět snazší, než si všichni myslíme.

GBP – Libra byla v pátek potrestaná za značné ztráty PMI, jakmile se trh zprávy dozvěděl. Následné posílení, zejména proti euru, naznačuje, že krátké pozice libry mohou být přeplněné a nepřekvapilo by, kdyby při současném příklonu k riziku libra odolala.

CHF – Pokud z jednání FOMC vzejde aspoň trochu jestřábí podpora, bude zajímavé sledovat pár USDCHF, který v poslední době nedokázal prorazit výše, zejména nyní, kdy se kurz EURUSD protlačil dolů přes hranici 1,1000.

AUD – preferujeme vyšší australský dolar vůči novozélandskému. Klíčovým testem páru bude středeční zveřejnění australských CPI za druhé čtvrtletí. Kurz AUDUSD se mezitím usadil v nejisté zóně mezi 0,7300 a 0,7650. Zatím nevíme, kterým směrem se vydá.

CAD – kurz USDCAD dnes ráno tlačil na klíčovou zónu rezistence nad 1,3140. Už dlouho preferujeme posun výše a otevření nad 1,3300+ podpořené jestřábím Fedem a nízkými cenami ropy i nepříjemným strukturálním pozadím Kanady (soukromé zadlužení a slabý běžný účet).

NZD – novozélandský dolar má problém dostat se níž po nedávném agresivním propadu, protože holubičí RBNZ už ceny stanovila a na svém jednání 11. srpna bude muset dosáhnout na vysoko nastavenou laťku.

SEK – kurz EURSEK se snaží udržet na úrovni 9,50 – klíčová lokální rezistence před maximem cyklu/rozpětí je nad 9,60. Tento týden můžeme ze Švédska očekávat řadu zajímavých údajů (průzkumy důvěry ve středu, údaje o nezaměstnanosti a maloobchodu ve čtvrtek a v pátek odhad HDP za druhé čtvrtletí).

NOK – kurz EURNOK s oslabením ropy tlačí na klíčovou rezistenci v zóně 9,40/45. Posílení USD by mohlo vést k dalšímu snížení cen ropy a tedy k oslabení NOK.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.