Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Koruna nejsilnější od konce loňského září

Investice 04.01.2019 | 17:27 0 Komentářů

Koruna dnes v dopoledních hodinách posílila poté, co ČNB zveřejnila zápis z posledního zasedání. Zatímco vystoupení Jiřího Rusnoka na tiskové konferenci hned po zasedání utlumilo naděje, které si trh dával na zvýšení sazeb v letošním roce, dnes zveřejněný záznam z diskuze ponechal dveře otevřené i pro únorové zvyšování sazeb. 

 Koruna na zveřejnění zápisu reagovala mírným posílením. Během dne se její kurz dostal dokonce pod 25,60 CZK/EUR na nejnižší hodnotu od konce loňského září. Během odpoledne ale domácí měna své zisky postupně ztratila a vrátila se na 25,61 CZK/EUR, kde své dnešní obchodování zahájila. Zlotý i forint se dnes držely na svém.

Americký trh práce vykázal excelentní výsledky

Dnešní údaje z Evropy spíše nepřesvědčily. Indikátory PMI ze služeb v eurozóně byly revidovány směrem dolů a inflace klesla níže, než trhy čekaly. Jenom data z německého trhu práce dostála očekáváním. Na druhé straně americká čísla překvapila extrémně dobrým výsledkem.

Nejenže v prosinci přibylo nejvíce pracovních míst od května 2018, ale k lepšímu byla revidována i listopadová statistika. Mzdy vykázaly nejrychlejší růst v tomto cyklu, přidávalo se zejména v maloobchodním sektoru. Míra nezaměstnanosti sice o dvě desetiny procenta stoupla, to nicméně souvisí s příchodem více než 400 tisíc lidí na pracovní trh a ne s propouštěním. Celkově se tedy jedná o velmi dobré výsledky. To ocenily i trhy, když dolar smazal své včerejší ztráty a proti euru. Dolarové zisky ale zhatil prezident Fedu J. Powell, který svými vyjádřeními poslal dolar ke slabším hodnotám zpět na 1,400 USD/EUR.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.