CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

25. 09. 2014

0 komentářů

Každý jedenáctý Čech stráví Eurovíkend nakupováním, muži si rádi pospí

 


 

Většina Čechů (84 %) jezdí na Eurovíkendy s připraveným plánem, co chce vidět a navštívit. Ženy jsou ale v dodržování programu mnohem důslednější než muži. Téměř polovina žen (45 %) uvedla, že vstává brzy, má přesný plán, co chce daný den stihnout a toho se drží. Stejně to dělá jen třetina mužů. Pánové sice také plánují, ale nakonec se raději v klidu vyspí a pak vyrazí s tím, že stihnou, co stihnou. „Bez přesného plánu pak jezdí častěji starší lidé. Čtvrtina z nich uvádí, že se spíš jen tak prochází a jdou tam, kde je něco zaujme,“ říká manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Pozor na zloděje a bezohledné řidiče!

I víkendový pobyt v cizině se ale může podle pojišťoven pěně prodražit.

„Podle našich statistik jsou krádeže peněženek a fototechniky nejčastějšími škodami, které lidé z prodloužených víkendů v cizině hlásí. Na druhém místě jsou nehody chodců s automobily a skútry,“ říká Vlastimil Divoký. U Eurovíkendů je častou chybou to, že lidé spoléhají na bankovní kartu nebo na průkaz zdravotní pojišťovny. „Průkaz zdravotní pojišťovny platí jen ve státem provozovaných zařízeních a každý musí počítat s tím, že všude v EU je třeba hradit na české poměry dost vysokou spoluúčast, většina běžných léků a zubní ošetření se hradí plně a v hotovosti,“ upozorňuje Vlastimil Divoký. I případný převoz domů si nemocný musí hradit ze svého. Bez komerčního pojištění na cesty nemají navíc turisté nárok na žádné asistenční služby a vše si musí zařizovat sami.

Řím je rájem zlodějů. Jsou na ulicích i v restauracích, nejhorší situace je kolem hlavního vlakového nádraží. Velký pozor by si lidé měli podle pojišťovny dávat na zběsilý způsob jízdy tamních řidičů v autech i na skútrech. Obdobné jako v Římě je to i ve Valencii a Florencii.

REKLAMA

Paříž patří k bezpečnějším městům, ale je třeba dávat si pozor v pařížském metru a na přistěhovalce v předměstských čtvrtích.

Barcelona je plná kapsářů a zlodějek. „Nevyplatí se tu v barech dávat příliš do řeči s místními děvčaty, protože hrozí, že dají cizinci něco do pití a pak ho okradou,“ varuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Londýně je největším úskalím doprava. „Velké nebezpečí znamenají například přechody pro chodce, protože Evropané jsou zvyklí dívat se doleva, ale tady auta přijíždějí zprava,“ varuje Vlastimil Divoký a dodává: „Zvyknout si na jízdu vlevo není snadné a na prodloužený víkend ani nemá smysl se to učit, proto je lepší raději neřídit.“ Bezpečné jsou ale jen oficiální taxíky „black cabs“, v těch ostatních hrozí předražení a krádeže. ERV Evropská varuje také před diskusemi s opilými Angličany, které často končí potyčkami.

V Kodani poznáte, proč se říká „pije jak Dán“. Hlavně o víkendech je v barech, v restauracích i na ulicích plno opilců. Kvůli levnějšímu alkoholu sem jezdí i řada Švédů. Zásadně se tu nechodí na červenou. Citliví jsou na to hlavně policisté.

Stockholm a Helsinky jsou bezpečná města. Je tu ale velmi drahé jídlo a pití.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *