Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Kauza Huawei: ohrožena je nejen bezpečnost státu, ale i podnikatelů v EET

Investice 02.01.2019 | 17:57 0 Komentářů

Zástupci podnikatelů se v souvislosti s kauzou Huawei obávají zneužití dat z českého podnikatelského prostředí. Důvodem je propojení čínské firmy se společností O2, která je klíčovým hráčem v elektronické evidenci tržeb. Vyzvali proto ministryni financí, aby EET pozastavila a nechala prověřit její bezpečnost. V ohrožení mohou být až desítky tisíc českých firem. (Tisková zpráva Podnikatelských odborů)

„Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Nelze tedy vyloučit, že se čínská vláda nemůže dostat k datům z EET,“ varuje předseda Radostného Česka a dlouholetý bojovník proti EET Boleslav Buzek.

Za výzvou ministryni stojí strana Radostné Česko a Podnikatelské odbory, jedno z největších sdružení podnikatelů v Česku. Připojují se i další uskupení a politické strany.

„Znepokojuje nás, že státní správa překotně stahuje výrobky Huawei, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti státu ze strany čínského totalitního státu. Routery Huawei jsou přitom součástí systému EET, takže stejné riziko hrozí i nám podnikatelům. Stát s tím ale vůbec nic nedělá,“ vysvětluje předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Uvedené subjekty ministryni financí zaslaly otevřený dopis, ve kterém požadují neprodlené provedení bezpečnostního auditu elektronické evidence tržeb, dočasné pozastavení jejího fungování a následné prohlášení všech poskytovatelů EET pokladen, že jejich řešení neobsahuje software či hardware Huawei.


OTEVŘENÝ DOPIS MINISTRYNI FINANCÍ ALENĚ SCHILLEROVÉ (ANO 2011)

Věc: Pozastavení EET z důvodu vážné bezpečnostní hrozby

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás jménem Radostného Česka, Podnikatelských odborů a jako zástupci podnikatelského sektoru. Nejen česká, ale i zahraniční (např. USA a další) bezpečnostní služby důrazně varují před bezpečnostními hrozbami souvisejícími se společností Huawei. Bezpečnostní informační služba zároveň upozorňuje na nebezpečí spojená s aktivitami totalitní Čínské lidové republiky na území Česka.

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi Vás tímto jménem všech podnikatelů spadajících do elektronické evidence tržeb žádáme o neprodlené provedení bezpečnostního auditu EET online komunikace s úřady.

Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 Czech Republic a.s. (IČ: 60193336), který má významný podíl na trhu, je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Podnikatelé jsou tak vystaveni vážným rizikům, stejně jako veřejná správa, kde necháváte odstranit mobilní zařízení i routery od uvedené společnosti (vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše dne 21.12.2018). U firem může dojít k úniku obchodního tajemství a to např. v obratu za provozovny popř. četnosti prodejů v provozovnách (§ 17 zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku v souladu s rozsudkem Nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 21 Cdo 2022/2000).

Dále Vás žádáme, aby se zajistilo, že všichni poskytovatelé EET pokladen a podobných zařízení vydají nové prohlášení, že jejich zařízení neobsahují součástky firmy Huawei.

Do doby vypracování bezpečnostního auditu, prosím, neprodleně pozastavte EET a nehazardujte tak s bezpečností desítek tisíc firem. Jako zástupci podnikatelů jsme přesvědčeni, že EET je pouze nadbytečnou byrokratickou zátěží, která nepřinesla nic dobrého, podnikatelské prostředí nenapravila, takže její výpadek nebude na škodu ekonomice Česka, spíše naopak. Zákon o EET také nehorázně diskriminuje zrakově či jinak postižené, starší občany a živnostníky s malým objemem tržeb. Zákon o EET je tedy v přímém rozporu s elementárními základy etiky a v moderních demokraciích nemá co pohledávat. Navíc dle vyjádření bezpečnostních služeb (českých i spojenců) se současná hybridní válka s Ruskem i Čínou stále stupňuje a jakákoliv nepotřebná byrokracie založená na online komunikaci s úřady, by měla být z důvodu větší bezpečnosti minimalizována nebo úplně odstraněna.

S úctou

Boleslav Buzek
předseda strany Radostné Česko

Radomil Bábek
předseda Podnikatelských odborů

v kopii: NUKIB, Hospodářská komora ČR, předseda vlády Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček, politické strany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.