CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

30. 07. 2014

0 komentářů

Karel Schwarzenberg osobně převzal ražbu k bitvě u Lipska

 


 

Autorem návrhů obou stran pamětní ražby je významný český medailér Karel Zeman. A volba tohoto umělce pro ztvárnění motivu Bitvy národů nebyla náhodná. „Už jako kluk jsem navštěvoval bojiště u Slavkova a sbíral knoflíky a podkovy. Také jsem už dlouhá léta členem Klubu vojenské historie Brno, konkrétně 1. pěšího pluku Kaiser, s nímž jezdím po stopách bitev v celé Evropě,“ prozradil Karel Zeman.

Do bitvy u Lipska, která se stala největším střetem napoleonských válek, se zapojilo na půl milionu vojáků a právem bývá označovaná jako Bitva národů.  Spojenecká vojska Rakouska, Ruska, Pruska a Švédska v ní drtivě porazila armádu Napoleona Bonaparta. 

Atmosféru Bitvy národů, která se odehrála 16. – 19. 10. 1813, evokuje výjev z lícní strany: v akci jsou francouzští Napoleonovi kanonýři. Rozstřelené slunce symbolizuje nejen porážku Napoleona, ale rozpad celého jeho impéria, vlevo je uvedeno místo střetu – LEIPZIG.

Na rubové straně je portrét vítěze bitvy u Lipska, Karla I. Filipa Schwarzenberga, který velel armádě Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska o síle 330 tisíc mužů. Šlechtic má na krku řád Zlatého rouna. Silueta jízdy dokresluje plochu medaile. 

Titul je součástí cyklu Kalendárium, který mapuje osobnosti a události české, evropské i světové historie. Pražská mincovna medaili razí do čistého stříbra s povrchovou úpravou proof a patina. Existuje také verze z ryzího zlata v provedeních proof a mincovní kvalita (standard).  

REKLAMA

Ražba bitva národů u Lipska – zlato

Autor: akademický malíř Karel Zeman

Rytec: Tomáš Lamač

Ryzost: 999,9/1000 Au

REKLAMA

Průměr: 28 mm

Hmotnost: 15,56 g

Ražba bitva národů u Lipska – stříbro

Autor: akademický malíř Karel Zeman

Rytec: Tomáš Lamač

Ryzost: 999,9/1000 Au

Průměr: 37 mm

Hmotnost: 31,1 g

Karel Filip kníže ze Schwarzenbergu se narodil 15. dubna 1771 ve Vídni.  Nebyl jen vojevůdcem, ale také diplomatem. Působil u ruské carského dvora a také ve Francii. Zemřel 15. října 1820 v Lipsku. Karel Filip byl zakladatelem orlické větve Schwarzenbergů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *