Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Jannis Samaras ze společnosti KOFOLA zabojuje o titul Světový podnikatel roku 2012

Investice EY 30.05.2012 | 11:22 0 Komentářů

V sobotu 9. června 2012 bude v Monte Carlu vyhlášen Světový podnikatel roku 2012. O tento prestižní titul bude bojovat i Jannis Samaras ze společnosti KOFOLA, Podnikatel roku 2011 České republiky. Světového podnikatele roku vyberou porotci z jednotlivých národních vítězů soutěže Podnikatel roku za rok 2011. O vítězství v celosvětovém finále soutěže se utká 59 podnikatelů ze všech koutů světa. 

O vítězi titulu Světový podnikatel roku 2012 rozhodne nezávislá porota, složená převážně z vítězů předchozích ročníků soutěže. Proces hodnocení již začal, porota obdržela detailní podklady, a 7. – 9. června 2012 v Monte Carlu vyvrcholí hodnocení osobními pohovory s každým z národních vítězů. Porota bude letos vybírat mezi 59 finalisty z 51 zemí. Celkově představují příjmy všech finalistů soutěže přibližně 59,12 miliard USD a jejich firmy zaměstnávají celkem 304,205 lidí. Ve finále jsou zastoupeny jak veřejně obchodovatelné společnosti, tak firmy v soukromém vlastnictví soutěžících podnikatelů. Odvětví, v nichž finalisté působí, zahrnují finanční služby, zdravotnictví a biotechnologie, technologie, průmyslovou výrobu, maloobchod, spotřební průmysl a potravinářství. Ze jmen známých široké veřejnosti se v soutěži objeví například Jeff Weiner a Reid Hoffman za LinkedIn Corporation, Alessandro Benetton za Benetton Group, Mr. Thomas Meyer a Manel Adell za Desigual, nebo Mikael Hed za Rovio Entertainment (neboli Angry Birds). Letos poprvé budou o titul bojovat i podnikatelé ze zemí: Keňa, Nigérie, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty a Vietnam.
 

„Už titul Podnikatel roku České republiky jsem vnímal jako uznání práce všech lidí v Kofole, kteří dělají skvělou práci a posouvají tak Kofolu dál,“ komentuje účast na světovém finále Jannis Samaras a s úsměvem dodává: „Pokud s Kofolou vyhrajeme i v Monte Carlu, příští ročník zorganizujeme v České republice a světový vítěz si připije Kofolou.“  

„Na vyhlášení Světového podnikatele roku se každoročně setkávají ti nejlepší z nejlepších, a každý z nich má šanci na úspěch. Výběr vítěze není o velikosti firmy, jak by se mohlo jevit. Rozhoduje příběh a cesta k úspěchu, kterou každý z podnikatelů prošel, jejich osobnost a další kritéria. My budeme Jannisovi Samarasovi rozhodně držet palce,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

Profil Jannise Samarase

Jannis Samaras se narodil v Československu řeckým rodičům s obchodním duchem. Svého otce Kostase dodnes považuje za svůj hlavní podnikatelský vzor. V roce 1990 začali podnikat s dalšími třemi společníky Reném Sommerem, Tomášem Jendřejkem a Reném Musilou, a jak rád zdůrazňuje, ideálně se sešli. Kofola je nyní jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě a ve svých sedmi výrobních závodech na čtyřech trzích zaměstnává téměř 2000 lidí. Češi už si dnes léto bez točené Kofoly snad ani neumí představit a američtí konkurenti se nestačí divit, co že se to v Česku děje. Do produktového portfolia firmy patří také řada ovocných nápojů, sirupů a koncentrátů Jupí, nápoje Top Topic a Vinea, dětmi oblíbený Jupík, pramenitá voda Rajec nebo pravá RC Cola. V loňském roce navíc přibyly energetické nápoje Semtex a Erektus, když Kofola koupila společnost Pinelli. V roce 2008 při expanzi na vysoce kompetitivní polský trh udělala skupina Kofola – Hoop další zásadní krok, když získala nového investora Enterprise Investors. Majoritní podíl společnosti však nadále zůstává u českých majitelů. Budoucnost vidí Jannis Samaras především v chytrých a promyšlených inovacích a akvizicích. A recept na úspěch? Náskok před konkurencí si podle něj Kofoláci udržují především díky kreativnímu marketingu a produktovým inovacím. Za důležité vlastnosti podnikatele pak považuje převzetí zodpovědnosti, chuť dělat věci po svém a také dávat do své práce kus sebe. Volného času mu moc nezbývá, a tak si ho rezervuje především pro rodinu. A jeho osobní motto? Asi nepřekvapí, že je to dnes už známé: „Když ji miluješ, není co řešit.“

„Live“ webcast z Monte Carla

Slavnostní galavečer bude možné sledovat také živě přes webcast, který začne přibližně ve 21:30 CET. Více podrobností naleznete na www.ey.com/weoy.

Zapojte se do diskuze na Twitter prostřednictvím # WEOY

Sledujte novinky také na @ EY_EOY (twitter.com / EY_EOY). Tweetujte pomocí # WEOY a připojte se k diskuzi. Twitter kampaň běží do 3. 6. 2012.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.