Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Jak se připravit na korekci?

BankyInvestice ČSOB 30.06.2015 | 12:39 0 Komentářů

Už šest let se nese vývoj na amerických akciových trzích ve znamení býka, evropské akcie za poslední půlrok významně posílily. Ameriku ale čeká zvyšování úrokových sazeb, Evropou zase otřásá hrozící bankrot Řecka. Rostoucí napětí na Blízkém východě, krize na Ukrajině, klesající ceny nemovitostí v Číně a další nepříliš optimistické zprávy se valí na investory. Nervozita roste, začíná se mluvit o korekci. Pokud nastane, hodně lidí přijde o peníze. Mnoho z nich zbytečně.

V dobách poklesu trhu nebo dokonce krize dělají investoři nejvíce chybných rozhodnutí. Neřídí se totiž racionálním úsudkem, ale nechávají se ovládnout emocemi. „Pro investory je při poklesu trhů nejtěžší nedělat nic. Pokud ale máte zdravé a dobře sestavené portfolio, bývá v takových chvílích nejlepší do něj výrazně nezasahovat. Obecně řečeno, neměli bychom se řídit aktuálními pohyby na trzích, ale držet se své dlouhodobé investiční strategie,“ radí Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

Každý investor by si měl také uvědomit, že krátkodobé propady na trzích jsou naprosto přirozené. Podle průzkumu Goldman Sachs se pětiprocentní korekce vyskytne zhruba třikrát za rok, jednou za rok klesnou trhy o deset procent. „Výkyvy na trzích se můžou jevit z novinových titulků a televizních zpráv katastroficky. Pravda je ale taková, že tyto události mají na portfolio investora v dlouhodobém horizontu jen velmi malý dopad,“ říká Aleš Prandstetter.

Korekcí není třeba se zvlášť obávat. Naopak, je to příležitost, kterou ale spousta investorů přes všechny negativní zprávy nevidí. Intuice nám říká, že pokles je špatný a měli bychom se proto trhům vyhnout. Když se ale na situaci podíváme čistě racionálně, kdy jindy bychom měli nakupovat, než když jdou ceny dolů? Pokud víte, že byste na takový krok „neměli nervy“, možná byste měli zvážit pravidelné investování. Jelikož investujete stejnou částku každý měsíc, nepřemýšlíte tolik o tom, v jaké fázi se aktuálně trhy nacházejí. Automaticky nakupujete více, když jdou ceny dolů a méně, když stoupají.

Příprava na možnou korekci by tedy měla probíhat zejména na myšlenkové úrovni. Samozřejmě je možné podniknout i několik praktických kroků. Můžete například znovu nastavit podíly jednotlivých skupin aktiv ve svém portfoliu tak, aby vyhovovaly vašemu investičnímu profilu, tedy míře rizika, která je pro vás komfortní. Je také dobré podívat se na výkonnost vašich fondů. Pokud investujete do akciového fondu, který navzdory rostoucím trhům a mizivé inflaci reálně nevydělává, je zřejmě na čase se ho zbavit. Nepodléhejte ale iluzi, že uhádnete, kdy korekce přijde. Do vývoje na finančních trzích vstupuje příliš mnoho proměnných a některé události nedokážou předpovědět ani profesionální investoři. A konečně, pamatujte, že korekce můžou být pro trh a tedy i vaše portfolio zdravé a prospěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.