Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Jáč: OECD – V případě letošního roku se negativní revize týká všech klíčových regionů světové ekonomiky

Investice 06.03.2019 | 12:17 0 Komentářů

Čerstvě zveřejněná prognóza OECD snižuje výhled hospodářského růstu pro letošní i příští rok. V případě letošního roku se negativní revize týká všech klíčových regionů světové ekonomiky, včetně USA, eurozóny anebo Číny.

Na globální ekonomiku mají vliv zejména spory v mezinárodním obchodě a politické nejistoty, jmenovitě je zmiňován brexit. Pro rok 2020 nicméně OECD očekává alespoň mírné oživení hospodářského růstu, jež by se mělo týkat i ekonomiky eurozóny.

Pro samotnou eurozónu snižuje OECD pro letošní rok výhled růstu HDP na 1 %, což mi připadá realistické (v předchozí prognóze z loňského listopadu OECD pro letošní rok předpokládala hospodářský růst eurozóny na úrovni 1,8 %).
Zde si dovolím poznamenat, že jakkoliv by růst 1,0 % znamenal v případě ekonomiky eurozóny zpomalení z loňských 1,8 %, tak dynamika mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny, jenž v loňském třetím i čtvrtém čtvrtletí činil shodně 0,2 %, by se v tomto scénáři letos musela pozvolna oživit.
Co se týče globální ekonomiky jako celku, tak zde OECD pro letošní rok očekává zpomalení hospodářského růstu na 3,3 %, když v roce 2018 činil globální růst dle výpočtů OECD 3,6 %.

Pro rok 2020 aktualizovaná prognóza OECD očekává zrychlení globálního růstu na 3,4 %.
Tahounem zrychlení by v roce 2020 měla být mimo jiné eurozóna, kde by měl růst zrychlit na 1,2 %, mírné zrychlení se čeká také pro ekonomiku Spojeného království a lépe by si měla vést řada rozvíjejících se ekonomik v čele s Tureckem, Brazílií, a také Indie či Rusko.
Pro samotné Spojené království ale trvá otazník v podobě vyřešení brexitu: OECD varuje, že tzv. tvrdý brexit by britskou ekonomiku vrhl do recese.

Z pohledu středoevropského regionu prognóza OECD připomíná, že vnější prostředí v letošním roce žádný výrazný prorůstový impuls nedodá.

Středoevropské ekonomiky nicméně profitují z pokračujícího růstu domácí poptávky a tento faktor by měl pomoci k slušnému růstu regionálního HDP i v letošním roce.
Prognóza OECD ale zároveň připomíná, že ECB nebude mít důvod spěchat se zpřísňováním své měnové politiky, což je důležitý signál i pro centrální banky ve středoevropském regionu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.