Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Jáč: Ceny výrobců ukazují, že se cenové tlaky ve většině průmyslových odvětví zmírňují

Meziroční pokles cen průmyslových výrobců se v červenci nepatrně zmírnil, dle všeho zejména v důsledku vývoje cen ropy.

Celkově ale červencové údaje ukazují, že se cenové tlaky v případě většiny průmyslových odvětví zmírňují a až na drobné výjimky zůstávají nevýrazné.

Kombinace silnější koruny a slabšího výkonu ekonomiky by měly vést k tomu, že ceny průmyslových výrobců nijak výrazně neporostou ani v dalších měsících.

Případné výkyvy ve vývoji cen průmyslových výrobců půjdou na vrub vývoje cen ropy.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v červenci meziročně klesly o 0,1 %, což bylo nepatrné zmírnění po červnovém poklesu, jenž činil 0,3 %.

Trh čekal nepatrně výraznější meziroční pokles, a to o 0,2 %, zatímco ČNB ve své čerstvé prognóze z počátku srpna čekala, že ceny průmyslových výrobců ve třetím čtvrtletí klesnou v průměru o 0,5 %.

Vývoj cen výrobců je smíšený: za červencovým zmírněním meziroční poklesu stojí zřejmě vývoj cen ropy, na druhou stranu ale došlo ke zmírnění cenového růstu například v potravinářském průmyslu, ve výrobě počítačů a elektronických a optických přístrojů či dopravních prostředků.

Proti růstu cen průmyslových výrobců bude v dalších měsících působit silnější koruna a také zpomalení hospodářského růstu, na němž se budou stále projevovat jarní uzavírky spojené s koronavirem.

Případné výkyvy půjdou především na vrub vývoje cen ropy.

V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen zmírnil ze 4,4 % na 4,1 %, a to v důsledku mírnějšího poklesu cen v rostlinné výrobě. V živočišné výrobě se naopak meziroční pokles cen nepatrně prohloubil.

I tak ale údaje za červenec představují poměrně hluboký pokles cen v zemědělství, zejména v porovnání s odhadem ČNB, jež pro celé třetí čtvrtletí počítá s meziročním růstem cen v zemědělství o 1,1 %.

Faktem je, že jarní i letní výkyvy v počasí mohou mít dopad na celkovou úrodu a v letošním druhém pololetí se výrobní ceny v zemědělství pravděpodobně vrátí k meziročnímu růstu

Pro rok 2020 lze v celoročním vyjádření předpokládat zhruba stagnaci cen v průmyslu.

Mimo silnější koruny se na cenovém vývoji podepíše slabší poptávka a nižší využití výrobních kapacit v tuzemském průmyslu, což jsou vesměs faktory působící proti růstu cen.

V případě cen v zemědělství lze v celoročním vyjádření čekat zřejmě mírný pokles výrobních cen.

Otázkou je, jak se na letošní úrodě projeví výkyvy v počasí: případný pozvolný růst nákladů v rostlinné výrobě by následně vedl k oživení cenových tlaků i v živočišné výrobě.

Celkově by ale měl vývoj na straně cen výrobců přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen, přičemž tato tendence bude patrná zejména v průběhu roku 2021.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.