CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

08. 06. 2022

0 komentářů

Inflace začne víc tlumit českou spotřebu ve druhé polovině roku

 

Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností. 

Zejména nižší a středně-příjmové skupiny budou zasaženy velmi citelně, protože mají vyšší podíl rychle zdražujících cen energií a potravin ve spotřebitelských koších a o poznání nižší úroveň úspor – 20 % lidí s nejnižšími příjmy vše co vydělá, v průměru hned utratí. Po včerejších číslech z trhu práce také vidíme, že pravděpodobně budou existovat poměrně výrazné rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Zatímco celá škála služeb s nižšími náklady na energie a jiné zdražující vstupy (například IT) si může dovolit vysokou inflaci svým zaměstnancům kompenzovat, těžce zkoušená odvětví (jako například automotive) to nesvedou.

Vysoká inflační vlna tedy bude výrazně rozdělovat českou společnost, a to nejen v závislosti na příjmu, ale také v závislosti na sektoru a regionu, ve kterém jsou domácnosti zaměstnány. Virtuální průměrná domácnost však bude chudnout a my to uvidíme ve slabší spotřebě. Zdá se však podle posledních výsledků maloobchodu, že reakce domácností byla z počátku druhého kvartálu pozvolná a my ucítíme efekt vysokých cen ve spotřebě naplno až v druhé polovině roku.

Maloobchod sice klesá, ale zatím zejména v dopravě – nákupech automobilů a pohonných hmot. Na druhou stranu dál rostou tržby v obchodech s IT, elektronikou i ve farmacii a tržby v nespecializovaných obchodech stagnují. Až ve druhé polovině roku na domácnosti naplno dopadne propad reálných mezd, je pravděpodobné, že uvidíme výraznější úspory domácností ve výdajích na zbytné zboží (nejen automobily) a služby (například rekreace).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.