Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Inflace se opět přiblížila k cíli ČNB

Investice 10.05.2018 | 11:18 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny v dubnu poskočily o 0,3 % a to především zásluhou nástupu sezónního zboží v obchodech s oblečením a obuví. Dražší byly tentokrát i cigarety (v důsledku vyšších daní) a alkohol poté, co skončily velikonoční slevy. 


Meziročně byly spotřebitelské ceny o 1,9 % vyšší než loni. Inflace se tak po březnovém výkyvu opět vrátila do blízkosti cíle centrální banky a vlastně naplnila i prognózu ČNB. Nový výhled ČNB tak úspěšně prošel prvním testem ekonomické reality.

Pokud se podíváme, co hýbe inflací nejvíce, tak jsou to náklady na bydlení. Lidé připlácejí nejenom za nájemné, ale rostou i jejich výdaje na energie a vodu.

V příštích měsících se inflace bude nejspíše vyvíjet podobně jako doposud. Navíc musíme počítat s vyššími cenami pohonných hmot, které čeká nárůst v důsledku aktuálního vývoje na trhu s ropou. Pro ČNB je dnešní číslo neutrální a nepředpokládáme, že by na něj centrální banka jakkoliv reagovala. K růstu sazeb proto může dojít až v průběhu druhé poloviny letošního roku.

Petr Dufek
ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.