CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.821 +1,26%

CZK/£ 28.830 +0,73%

CZK/CHF 24.840 +0,45%

26. 05. 2022

0 komentářů

Inflace nemusí být strašák, může nás posunout dál, říká odborník

 

Meziroční inflace v dubnu dosáhla 14,2 procenta. Zdražuje zboží, energie, bydlení i pohonné hmoty. Ondřej Šmakal, generální ředitel Orka Ventures říká, že vyšší inflace nemusí být špatná. Vytvoří totiž tlak na společnost a na ekonomiku, aby se více transformovala a přiblížila nás západním zemím. Samozřejmě za předpokladu, že nejde ke stagflaci, tedy ke kombinaci vysoké inflace a razantní zvýšení nezaměstnanosti. 

Kvůli vyšší inflaci se vytvoří různé stimuly, které nás za prvé přiblíží k západním zemím, kam se chceme přiblížit a za druhé tak vznikne tlak na společnost a ekonomiku, aby se přeměnila. Například cena pšenice na burze je stejná jak pro Českou republiku, tak pro eurozónu, ale u nás cena zboží roste dvakrát rychleji než například v Německu, kde je inflace mezi 6-7 %. Je jasné, že v tomhle ohledu existovala disproporce již před rostoucí inflací a tu teď doháníme. Vzhledem k celkovému zdražování poroste tlak na zaměstnavatele ohledně mezd,“ vysvětluje Ondřej Šmakal z Orka Ventures.

Nejen ceny zboží, ale platy by se tedy měly přiblížit západním zemím. Česká republika by tak už nemusela mít status montovny.

Když porostou mzdy tady zhruba o “naší inflaci”, tj. 14 % a v Německu bude růst mezd o 6 %, tak rosteme dvojnásobně rychleji než v Německu. Takže nejen ceny, ale i platy se přiblíží západním zemím. Lidé se zaměří více na podnikání v oblastech, které mají vyšší přidanou hodnotu než jen montování zboží,“ dodává Ondřej Šmakal.

Jedna věc je zvýšení platu, ale druhá, kam v době vysoké inflace uložit již naspořené peníze?

Při takhle vysoké inflaci je to už opravdu těžké. U nás lidé rádi investují do nemovitostí, kde očekávají výnos 8-10 %. Růst cen nemovitostí v roce 2022 značně ochladne, což bude mít vliv na výnosy, které už nebudou zřejmě tak štědré. Ochranu před vysokou inflací tak lze hledat v jiných nástrojích jako jsou dynamické akciové fondy. S tím je však spojeno vyšší riziko v krátkodobém čase. Ale jak se říká, zisk je odměna za riziko. Banky reflektují situaci na trhu a zvýšily úroky na spořících účtech, i tak stěží ochrání naspořené prostředky před inflací. Doporučuji se poohlédnout po dobrých korporátních nerealitních dluhopisech. I jiné byznysy mají pěkné výnosy a jsou schopni donést investorům příjemný výnos okolo 10 %,“ radí Ondřej Šmakal a dodává, a dodává, že zajímavou investicí je i vlastní byznys.

REKLAMA

Spořicí účet sice zdaleka nepokryje inflaci, ale důležitá věc je, že si spoříte a chcete peníze zhodnocovat. Podstatné také je mít vyvážené portfolio investic. Něco mít právě v tom spořicím účtu, další obnos v cizích měnách, v dluhopisech, nebo i ve stavebním spoření, penzijním připojištění atd. Diverzifikace vám také pomůže v rozložení rizika a aspoň trochu vás ochrání před dramatickou inflací,“ podotýká Šmakal.

Ministerstvo financí momentálně predikuje, že letošní inflace dosáhne 12,3 %. „Konflikt na Ukrajině a pandemie koronaviru se určitě projeví v dalším růstu spotřebitelských cen. Situace ochladne v nemovitostech a tím pádem i v oblasti stavebních prací. V posledních letech byly stavební firmy zvyklé na velkou poptávku, ale teď se bude situace uklidňovat. Česká národní banka navíc zpřísnila pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů a už je to vidět na počtu nově uzavřených hypoték, kde je citelný pokles, a to o 25 %. Co ale určitě poroste je cena potravin, ropy a plynu. Dokud se konflikt na Ukrajině nevyřeší, budou finanční trhy značně rozkolísané a nejisté,“ uzavírá Ondřej Šmakal, generální ředitel Orka Ventures.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.