Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Index nákupních manažerů signalizuje pesimistický začátek Q2

Investice 02.05.2019 | 12:43 0 Komentářů

Index nákupních manažerů za duben klesl na 46,6 bodů, což je nejnižší úroveň od prosince 2012. Bez přestávky tak už po desáté v řadě signalizuje zhoršování podmínek v průmyslové výrobě. V dubnu klesaly jak objemy produkce, tak i vyhlídky očekávání budoucí výroby. Problémem je výrazný pokles nových zakázek, a to jak ze strany domácí, tak i zahraniční poptávky.

Optimismus naopak vzrostl v ostatních zemích regionu. V Maďarsku, jako v jedné z mála zemí v Evropské unii, zůstávají PMI z výroby v pásmu expanze. V Polsku se sice už půl roku drží pod 50 body, dna ale index dosáhl v únoru a od té vzrostl na dubnových 49 bodů. Optimismus v regionu podobně jako na tuzemském trhu snižují geopolitické nejistoty a slabší poptávka.

Naše nová prognóza, kterou můžete najít v čerstvě vydaných Ekonomických výhledech zde: http://bit.ly/2XT4fzR, předpokládá letos pomalejší růst průmyslu o 1,2 % v průměru. Dynamika průmyslové výroby bude utlumená především kvůli slabší poptávce po autech i nižším investicím. Naopak stavebnictví se bude dařit i nadále a v průměru si připíše 4,3 %.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.