Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

I přes silný růst předstihových ukazatelů z výroby dnes evropské akcie ztrácí

Investice 23.08.2017 | 18:46 0 Komentářů

Evropské akcie i přes překvapivě silné předstihové indexy nákupních manažerů dnes ztrácí. Index Stoxx 600 odepisuje půl procenta, když většina sektorů vykazuje ztráty. Nejhůře na tom jsou mediální společnosti, jejichž akcie oslabují o 2,5 %.

Hlavním důvodem je více jak 10% propad ceny akcií největší světové mediální skupiny WPP, která dnes zklamala investory slabými výsledky za druhé čtvrtletí a výrazným snížením výhledu výnosů na příští rok. Ztráty ostatních sektorů jsou výrazně nižší kolem půl procenta.

Americkým akciím se v úvodu obchodování nedaří navázat na včerejší zisky a hlavní indexy za oceánem odepisují několik desetin procenta. Investory zřejmě podráždil Donald Trump dalšími kontroverzními prohlášeními o možném odstoupení od severoamerického obchodního paktu NAFTA a zastavení chodu úřadu v případě neschválení financování výstavby zdi mezi USA a Mexikem. Nejvíce zatím ztrácí americké aerolinky, které odepisují 1,5 %. Po oznámení slabých výsledků řetězce hobbymarketů Lowe’s oslabuje celý sektor maloobchodu o 1 %.

Pražská burza dnes mírně oslabila o několik desetin procenta. Hlavní vinu na tom měly Erste a Komerční banka, jejichž akcie odepsaly 1,1 a 0,8 %. Nedařilo se dnes ani sázkařské skupině Fortuna s 1% ztrátami. Naopak akcie likérky Stock Spirits pokračovaly v silném růstu a dnes přidaly dalších 5 %. Od začátku měsíce tak investorům přinesly už výnos skoro 35 %. Dařilo se dnes i tabákovému výrobci Philip Morris ČR, jehož akcie si připsaly 1,6 %. Ziskem mezi půl a jedním procentem pomáhaly pražskému indexu pojišťovna VIG a Moneta Money Bank. Zobchodovaný objem akcií dnes mírně překročil polovinu ročního průměru.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.