Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

HSBC provedla dvě transakce v renminbi

Banky HSBC Bank plc. 24.08.2015 | 14:34 0 Komentářů

HSBC Bank plc provedla pro své klienty v České republice dvě transakce v čínské měně renminbi (RMB). Rostoucí význam této měny pro mezinárodní obchod vytváří poptávku po bankovních službách, které pomáhají českým exportérům a importérům v této konkrétní oblasti. 

Transakce v objemu zhruba 80 milionů jenů (309 milionů korun) byly provedeny oddělením globálního obchodu a finančních pohledávek HSBC Bank v Praze. Šlo o dvě různé transakce, při kterých byly vydány různé dokumenty: jeden akreditiv a jedna bankovní záruka.

„HSBC Bank je přední bankav oblasti know-how a služeb spojených s měnou RMB. Byli jsme také banka, která provedla vůbec první transakce v této měně v České republice v roce 2011. Věříme, že poptávka po renminbi poroste spolu s tím, jak se bude zvyšovat podíl Číny na světovém HDP, obchodu a investicích a jak poroste význam Říše Středu jako partnera pro české firmy. V celosvětovém měřítku je renminbi klíčovou měnou pro exportéry, kteří chtějí obchodovat jak v Číně, tak v Asii vůbec. HSBC Bank je partnerem, který je schopen hladce provádět transakce v renminbi, říká Pablo Tovar, ředitel oddělení obchodu a finančních pohledávek.

Renminbi se z lokální měny používané pouze v Číně stal jednou z nejoblíbenějších měn při mezinárodních platbách. V hodnocení SWIFT je pátý mezi světovými platebními měnami a je oblíbenější než švýcarský frank.

HSBC Bank v současné době poskytuje dovozní a vývozní akreditivy, bankovní záruky a obchodní financování těchto nástrojů v renminbi. Akreditiv je vydáván jako platební metoda tam, kde mezi vývozcem a dovozcemneexistují významné předchozí kreditní a obchodní zkušenosti, anebo tam, kde je potřeba rozšířit platební podmínky s rychlým přístupem k financím na daném trhu.

„Výhodou obchodování přímo v renminbi je, že společnosti tak mohou posílit vztahy mezi dodavatelem a odběratelem a získat podíl na trhu. Možnost plateb v renminbi umožní oslovit širší základnu dodavatelů v Číně, kteří před zavedením renminbi měli na devizovém trhu omezené možnosti. Firmy mohou také díky obchodování přímo v renminbi získat slevy od dodavatelů, protože obchodování v renminbi umožní čínským dodavatelům omezit měnové riziko, kterému jsou vystaveni, pokud nepřijímají platby v místní měně ale v dolarech, které jsou tradičně nejoblíbenější měnou při obchodování mezi Asií a zbytkem světa. Obchodování v renminbi může také přinést stabilnější nabídkové ceny a vyšší transparentnost dodavatelského řetězce,“ dodává Pablo Tovar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.