CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

03. 08. 2022

0 komentářů

Fond PORTIVA WATT & YIELD ve druhém čtvrtletí potvrdil svou stabilitu a dosáhl rekordního přílivu kapitálu od investorů

 

  • Fond zaměřený na investice do obnovitelných zdrojů energie ve druhém kvartálu zaznamenal rekordní příliv kapitálu.
  • O kvartální zhodnocení 1,8 % se postaraly především příznivé povětrnostní podmínky a dostatek slunečního svitu. Aktuální vývoj cen na trhu energií se do výkonnosti fondu promítne v následujících obdobích.
  • V červnu WATT & YIELD zahájil spolupráci s J&T Bankou. Stal se tak jedním z mála privátních nebankovních fondů v nabídce významných bank působících na českém trhu.

Loading 

Obnovitelné zdroje energie z portfolia fondu kvalifikovaných investorů WATT & YIELD české investiční skupiny Portiva přinesly ve druhém čtvrtletí 2022 klientům zhodnocení 1,8 %. Mix celkem tří větrných a tří fotovoltaických elektráren na různých místech České republiky přispívá ke stabilizaci výkonnosti fondu za různého počasí, v uplynulém čtvrtletí však byly podmínky příznivé jak pro větrné, tak pro solární elektrárny.

S pololetním výnosem na úrovni 3,4 % tak fond úspěšně směřuje k opětovnému naplnění svého celoročního výnosového cíle 6 %. Do budoucích výnosů WATT & YIELD se navíc teprve promítne aktuální vývoj cen na trhu s energiemi. „Abychom zajistili dlouhodobou odolnost a stabilní výkonnost fondu v čase, snažíme se maximálně diverzifikovat riziko. U většiny našich fotovoltaických a větrných elektráren proto sjednáváme pevné výkupní ceny s ročním předstihem. Proto očekáváme, že současné vysoké ceny elektřiny se do výkonnosti fondu začnou promítat v průběhu příštího roku,“ říká manažer fondu WATT & YIELD ze skupiny PORTIVA Jakub Lukša.

Podle Lukši navíc není pravděpodobné, že by v blízké budoucnosti došlo k většímu poklesu tržních cen energií. Dá se tedy předpokládat, že v takovém případě budoucí výnosy fondu překonají aktuálně nastavené cíle. Celkový čistý výnos pro klienty zvýší od letošního září také úprava poplatkové politiky fondu. Výkonnostní poplatek bude nově uplatňován při výnosu až od 6 % ročně (dosud to bylo 5 %), nad touto hranicí pak bude poplatek nižší než nyní. „Stávající poplatková politika fondu byla nastavena před několika lety, kdy na trhu s energiemi panovaly zcela jiné podmínky. S ohledem na aktuální situaci jsme se ji proto rozhodli upravit a nabídnout tak klientům ještě atraktivnější podmínky,” vysvětluje Lukša.

V průběhu druhého čtvrtletí fond zároveň zaznamenal velký zájem ze strany investorů. Důvodem je jednak aktuální ekonomická situace, kdy se čím dál více lidí snaží prostřednictvím investic kompenzovat dopady inflace na kupní sílu jejich úspor, jednak s cenami energií roste atraktivita investic v oblasti energetiky. Roli však hrají také novinky přímo ve fondu WATT & YIELD. Díky dubnovému přechodu ze čtvrtletního oceňování na měsíční frekvenci mohou nově investoři vstupovat do fondu a nabývat investiční akcie každý měsíc. V červnu pak fond získal dalšího významného partnera v J&T Bance, se kterou navázal spolupráci v oblasti distribuce investičních akcií. Investoři tak nyní mají možnost získat akcie fondu i prostřednictvím J&T Banky.

Do konce roku 2022 WATT & YIELD plánuje zařadit do portfolia podíl ve fotovoltaické elektrárně v jihočeské obci Roudné. Celkový instalovaný výkon 2,7 MWp zařadí elektrárnu o téměř 12 tisících panelech mezi nejvýkonnější zdroje v portfoliu fondu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *