Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

FED nastupuje holubičí cestu, růst sazeb letos nepředpokládá

Makro 21.03.2019 | 17:07 0 Komentářů

Právě proběhlá schůzka FEDu měla složitý úkol. Pokusit se “rozjet holubičí politiku” anebo alespoň učinit takové kroky, které splní holubičí očekávání trhu. Na základě prohlášení FEDu a řady nových plánů se zdá, že se to povedlo.

V souladu s tím, jak se nedávno změnila rétorika FEDu, a s ohledem na nedávnou ztrátu ekonomických podnětů, měnový výbor mírně přehodnotil své předpovědi ohledně ekonomického růstu v roce 2019 a 2020 směrem dolů. Přehodnocena byla také trajektorie vývoje nezaměstnanosti, přičemž se očekává, že míra nezaměstnanosti ve sledovaném období poroste.

„Aktualizované „bodové diagramy“ sazeb posilují holubičí postoj, přičemž nepředpokládají v roce 2019 žádné nárůsty a v roce 2020 pouze jeden. To je stále o něco více, než se v současnosti promítá na trhu, žádný z členů výborů neočekává, že by došlo ke snížení sazeb v predikovaném období. Výbor navíc oznámil, že omezování rozvahy skončí letos v září, což je dříve než trh očekával,“ vysvětluje Anna Stupnytska. „Přestože současné změny upevní vyhlídky na nezvyšování sazeb pro tento rok, také tento postoj nechává FEDu malý prostor pro manévrování, pokud by nějaká data překvapila v průběhu roku růstem. Obrat k holubičí politice by se jim tak brzy mohl vymstít.“

„Kombinace uvolněných finančních podmínek, pokračujícího zpřísňování na trhu práce a případné zlepšení růstu a inflace později v letošním roce, mohou vyžadovat další obrat v politice, což by posunulo FED zpátky na trajektorii normalizační politiky. I na to musíme být připraveni. Na základě současných očekávání bez růstu sazeb by trhy při tomto scénáři byly zranitelné,“ dodává Anna Stupnytska.

Tisková zpráva Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.