Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Expert radil českým finančníkům: nebojte se exotických trhů

Investice 20.02.2015 | 15:39 0 Komentářů

Vše, co jste kdy slyšeli o investování na rozvíjejících se trzích, je špatně. A navrch poučky o riziku a vůbec většina finanční teorie. Tak velké sousto ke spolknutí připravil hostům 13. výroční CFA Society Forecasting Dinner letošní hlavní řečník, britský ekonom Jerome Booth. (Tisková zpráva: CFA Society Czech Republic) 

Akce se jako tradičně konala pod záštitou guvernéra ČNB Miroslava Singera a zúčastnilo se jí přes 250 vrcholových představitelů českého finančního trhu.

Milton Friedman řekl, že teorie, která nemá ani realistické předpoklady, ani testovatelné výsledky, je zbytečná. Do této škatulky ale spadá většina ekonomických teorií. Začali jsme s několika zavádějícími zjednodušeními v 50. letech a teď máme systém alokace investic, který neplní svůj účel a přitom ovlivňuje úspory stovek milionů lidí,“ tvrdí Booth.

Co tím myslí? Například rozdíl mezi nejistotou a rizikem. Finance se zaměřují hlavně na měřitelné riziko, tedy kolísání cen aktiv. Jenže problémem je spíš nejistota, která měřitelná není. Investoři tak na základě příliš úzkého pohledu dělají špatná rozhodnutí.

Mezi taková Booth počítá i příliš malou váhu rozvíjejících se trhů. „Za 20 let bude většina aut nejen vyráběna, ale i spotřebovávána na rozvíjejících se trzích, podobně jako ostatní zboží. Tyto trhy se stanou tvůrci cen. Protože v penzi budu jejich zboží kupovat, investuji do jejich akcií,“ říká Booth. Kritizuje ale zároveň „slepé“ investování podle indexů. Na toto téma napsal knihu nazvanou „Rozvíjející se trhy ve světě postaveném na hlavu“ a v roce 1999 spoluzakládal britskou investiční společnost Ashmore Group specializovanou právě na dluhopisy a akcie rozvíjejících se trhů.

Ty podle něj sice jsou kolísavé, ale ve skutečnosti riziko v portfoliu snižují. Umožňují totiž vyšší diverzifikaci než trhy Evropy a USA, které mají podobné problémy s dluhy a růstem a vyvíjejí se podobně.

Singer: levná ropa je „pozitivní šok“

Stejně jako v předchozích ročnících na akci vystoupil guvernér ČNB Miroslav Singer. Logicky se věnoval hlavně dopadům kurzového závazku ČNB, od jehož přijetí uplynulo patnáct měsíců.

ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016,“ zopakoval Singer. Nízká cena ropy je podle něj pozitivním nabídkovým šokem, který letos urychlí růst české ekonomiky a ČNB kvůli němu nehodlá bezprostředně dál intervenovat proti koruně.

Je však připravena posunout hladinu kurzového závazku, pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání,“ tvrdí Singer.

Na všech akcích, které pořádáme, se snažíme našim členům i odborné veřejnosti přinášet zajímavé a neotřelé myšlenky. Věřím, že se nám to letos opět povedlo,“ říká Marek Jindra, president CFA Society Czech Republic.

Pan guvernér Singer vyzdvihl pozitivní dopady kurzové intervence, Jerome Booth naopak nekonvenční kroky centrálních bank spíše kritizoval. Jako organizace jsme nestranní, ale určitě platí: kdyby všichni měli stejný názor, finanční trhy by nemohly fungovat,“ dodává.

Za 13 let své existence si setkání CFA Society Forecasting Dinner vybudovalo mezi českou finanční komunitou renomé jedné z nejprestižnějších ekonomicko-společenských akcí. Sponzory CFA Society jsou společnosti: EY, ČSOB Asset Management, ING Investment Management a PRK Partners. Partnery Forecasting Dinner pro public relations a průzkum názorů odborné veřejnosti jsou společnosti Donath Business & Media a Herzmann. Mediálními partnery jsou Ekonom, Hospodářské noviny a Fleet Sheet’s Final Word.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.