CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

06. 12. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Euler Hermes: v roce 2020 bychom se měli vyhnout scénáři velké globální recese

 

I přes veškeré potíže, se kterými se globální ekonomika od začátku letošního roku potýkala, očekává Alexis Garatti, hlavní analytik a makroekonom společnosti Euler Hermes, že v příštím roce nedojde k plnohodnotné hospodářské recesi. A to především díky iniciativám v oblasti hospodářské politiky, které umožní pozitivní dopad fiskálních impulzů z USA, eurozóny a Číny.

Loading 

První pololetí letošního roku charakterizoval pokles globálního obchodu se zbožím. Stejné obtíže se dotkly rovněž výrobního sektoru vyspělých ekonomik, jako jsou USA, Německo, Japonsko a Velká Británie. Navíc došlo k vyrovnání růstu HDP v téměř 10 zemích (mimo jiné Argentina, Německo, Rusko či Itálie), což zvyšovalo obavy z hospodářské recese po zbytek letošního roku. Kromě obrovské míry nejistoty, která je důsledkem současných obchodních vztahů mezi USA a Čínou, však světová ekonomika čelí dalším typům problémů souvisejících s komplikacemi v automobilovém
a elektronickém sektoru. Přesto však analytici celkově v příštím roce předpokládají celosvětový růst
o 2,4 % (z 2,5 % v roce 2019 a ve srovnání s 3,1 % v roce 2018). Oproti tomu by se měl růst v USA v roce 2020 zpomalit na 1,6 %, v eurozóně na 1,0 % a v Číně na 6,1 %.

Ve druhé polovině roku 2019 jsme rovněž pozorovali globální měnové stimuly, protože počet centrálních bank, které zmírňují své politické postoje, je na nejvyšší úrovni od roku 2009. V nadcházejících měsících očekáváme další uvolňování měny. Předpokládaný silnější dolar, vysoká úroveň nejistoty mezinárodního obchodu a nižší předpokládaný růst budou vyvíjet tlak na snižování cen komodit a zboží,“ shrnuje současnou situaci Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE společnosti Euler Hermes.

Navzdory kontextu vysoké nejistoty a deflačních sil analytici očekávají, že ceny ropy budou i v příštím roce stabilní. Určitou úlevu by mohly rovněž přinést americké prezidentské volby. Přestože není možné vyloučit druhé funkční období prezidenta Trumpa, lze předpokládat, že se po zahájení volební kampaně prezidentský tweetový aktivismus zintenzivní. Odborníci věří, že demokratická strana pravděpodobně vyhraje, a rok 2021 by tak mohl snížit eskalaci obchodních napětí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Vítězství - victory - ruka - voda - krize - investice - problém

Recese aneb Vyplatí se prodat a počkat?

„Ekonomický růst už trvá nějak moc dlouho. Nebylo by lepší teď, těsně před přicházející recesí, všechny akcie prodat, v klidu počkat, až recese přejde, a potom je koupit zpátky o kus levněji?“

Text: Daniel Gladiš

10. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *