Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Emerging markets a Evropa pohledem dvou investorských osobností

Dva uznávaní investiční experti z těchto dvou firem se sešli ve čtvrtek 16. června v Praze na investičním semináři, pořádaném společností Conseq Investment Management. Exkluzivním hostem semináře byl předseda představenstva Templeton Emerging Markets Group, uznávaný investor Mark Mobius, spolu s ním vystoupil také Jan Vedral, hlavní investiční manažer Conseq Investment Management.

Společnost Conseq již několik let zařazuje podílové fondy Franklin Templeton Investments do své nabídky, a to nejen formou přímého nákupu těchto fondů pro klienty, ale také v rámci aktivně řízených fondu fondů. 

Zajímavé myšlenky, které na investičním semináři zazněly:

Mark Mobius: Rozvíjející se trhy a Templeton Asian Growth Fund

Mobius: Nejlepší čas pro investice je tehdy, když máte peníze.

Mobius: Za posledních 28 let překonávaly rozvíjející trhy jako celek ty vyspělé ve většině případů. Ale neplatí to pro každý trh.

Mobius: Investoři dnes velmi podceňují potenciál rozvíjejících se trhů, ale očekávám, že se to v krátké době změní.

Mobius: Velkou roli na EM hrají jejich měny, přičemž většina z nich poměrně silně v posledních letech oslabuje a jsou výrazně podhodnocené.

Mobius: Platí to také pro ukazatele jako P/E, nebo P/BV. Díky tomu je na těchto trzích mnoho příležitostí pro investory.

Mobius: EM mají obecně mnohem vyšší zásoby cizích měn a na druhé straně je jejich zadluženost mnohem nižší, než u vyspělých zemí.

Mobius: Ceny komodit by se měly začít vzpamatovávat.

Mobius: Ropa je sice velmi volatilní, ale rozdíly mezi poptávkou a nabídkou se nakonec vždy vyrovnají a to pomůže ceně.

Mobius: Posun zaměření čínské ekonomiky na služby přináší mnoho nových možností.

Mobius: Čína má před sebou dlouhou cestu v budování infrastruktury, což opět představuje nové příležitosti.

Mobius: Nemovitostí si lidé v Číně velmi cení, investují do nich mnoho peněz, a proto je růst cen většinou prakticky zaručen.

Mobius: Brexit by byl pohromou pro světový trh. Může být ale také poměrně pozitivním impulsem pro střední a východní Evropu, díky novým možnostem, které se těmto trhům otevřou. Velký objem výroby, která je dnes soustředěná v Británii, by se přesunula do kontinentální Evropy zemí s levnější pracovní silou – včetně České republiky.

Mobius: Fundamenty Česka jsou nyní velmi dobré: růst solidní, inflace nízká, plná zaměstnanost. Věřím, že obchodní provázanost s Německem staví Česko do silné pozice pro případ Brexitu.

Mobius: Panamě se vede velmi dobře, Mexiku poměrně také, ale Brazílie je opravdovou příležitostí. Musí ale vyřešit problémy s korupcí a nestabilní vládou, pomoci může i růst komodit.

Mobius: Zájem investorů by měl směřovat na jednotlivé společnosti a země, jak jich změny v ekonomice ovlivní, jaká je jejich zadluženost ap.

Mobius: Ten správný čas pro nákupy je tehdy, když je každý okolo vás pesimistický.

Mobius: Důležitá je diverzifikace. Doporučuji třetinu portfolia alokovat na rozvíjejících se trzích (Čína, Indie, Brazílie) a zbytek rovnoměrně v rozvinutých zemích.

Jan Vedral: Blíží se okamžik slávy střední Evropy?

Vedral: Trhy střední a východní Evropy za dobu své existence za vyspělými trhy zaostávají.

Vedral: Na začátku milénia rostly trhy CEE výrazně rychleji, než rozvinuté trhy. 

Vedral: Od pádu Lehman Brothers se však tyto trhy stále nevzpamatovaly a výkonnost opět za vyspělými trhy zaostává.

Vedral: Ekonomiky nových zemí dnes rostou opět rychleji, než je průměr v EU. 

Vedral: Země CEE se vyrovnávají s EU také co se týče inflace a stabilizace se projevuje také v bilanci státního rozpočtu a veřejného dluhu.

Vedral: Díky úrokovým sazbám se zlepšují také úvěrové podmínky v zemích CEE a dluhopisy se dostávají na úroveň západních ekonomik. Kromě kladů je potřeba počítat s určitými riziky, jimiž jsou změny na domácí politické mapě, geopolitická rizika v regionu a normalizace měnové politiky.

Vedral: Polsko může brzy přijít o dobré ratingy, Rumunsko se šplhá opačným směrem.

Vedral: Proč nakupovat středoevropské akcie? Kromě velmi dobrého výhledu jde i o emotivní záležitost – kupujeme region, který známe. Investice v jednom regionu mají i své slabiny, protože je těžké hledat málo korelované tituly a trhy. Je potřeba diverzifikovat. Například Conseq Invest Akciový Fond o objemu 1 841,6 mil Kč zahrnuje 50 středoevropských titulů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.