Úterý 26. května. Svátek má Filip.

Důvěra v ekonomiku za duben mírně vzrostla

Investice 24.04.2019 | 09:44 0 Komentářů

Podle konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu vzrostla důvěra v ekonomiku za duben o 0,1 bodů na 12,3 bodů, především díky lepší náladě v podnikatelském sektoru. Ten si polepšil oproti březnu o 0,4 bodu.

Nedostatek zaměstnanců je sice stále ještě výrazný problém, více ale už průmyslníky trápí nedostatek poptávky. Přesto letos v průměru respondenti počítají s růstem investic o 12 % v porovnání s minulým rokem. My si ale myslíme, že investiční dynamika oproti loňsku výrazně zpomalí.

Naopak důvěra spotřebitelů se snížila. Nejvyšší byla důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli před rokem, když v květnu dosáhla 11,3 bodů. Od té doby s malými přestávkami klesá až k dubnovým 1,5 bodu, a to navzdory tomu, že v loňském roce rostly reálně mzdy nejvyšším tempem od roku 2002 a míra nezaměstnanosti prolamovala téměř každý měsíc nová minima. Důvěru spotřebitelů podlamuje především nejistota, která se projevuje v rostoucích obavách ohledně celkové ekonomické situace na příštích dvanáct měsíců. Přesto si myslíme, že spotřeba domácností zůstane tento rok tahounem ekonomického růstu.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.