Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Důvěra v ekonomiku za duben mírně vzrostla

Investice 24.04.2019 | 09:44 0 Komentářů

Podle konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu vzrostla důvěra v ekonomiku za duben o 0,1 bodů na 12,3 bodů, především díky lepší náladě v podnikatelském sektoru. Ten si polepšil oproti březnu o 0,4 bodu.

Nedostatek zaměstnanců je sice stále ještě výrazný problém, více ale už průmyslníky trápí nedostatek poptávky. Přesto letos v průměru respondenti počítají s růstem investic o 12 % v porovnání s minulým rokem. My si ale myslíme, že investiční dynamika oproti loňsku výrazně zpomalí.

Naopak důvěra spotřebitelů se snížila. Nejvyšší byla důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli před rokem, když v květnu dosáhla 11,3 bodů. Od té doby s malými přestávkami klesá až k dubnovým 1,5 bodu, a to navzdory tomu, že v loňském roce rostly reálně mzdy nejvyšším tempem od roku 2002 a míra nezaměstnanosti prolamovala téměř každý měsíc nová minima. Důvěru spotřebitelů podlamuje především nejistota, která se projevuje v rostoucích obavách ohledně celkové ekonomické situace na příštích dvanáct měsíců. Přesto si myslíme, že spotřeba domácností zůstane tento rok tahounem ekonomického růstu.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.