Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Důvěra v ekonomiku v červnu dále vzrostla, u spotřebitelů zůstává poblíž svých maximálních hodnot

Makro ING Bank 25.06.2018 | 09:37 0 Komentářů

Celková důvěra v ekonomiku se v červnu dále zvýšila. Růst důvěry byl patrný zejména mezi podnikateli, zatímco u spotřebitelů se důvěra ve srovnání s květnem mírně snížila. Mírná korekce v důvěře domácností však není natolik překvapující, zejména ve světle toho, že v květnu dosáhla u domácností nového historického maxima. I přes mírný pokles v důvěře domácností zůstává její červnová hodnota druhá nejvyšší v historii a potvrzuje tak příznivý spotřebitelský sentiment.

Co z toho plyne: Důvěra spotřebitelů v červnu nepatrně poklesla, po rekordním květnu však nejde o velké překvapení. Zároveň snížení důvěry bylo pouze kosmetické a hodnota indikátoru se tak nachází na své druhé nejvyšší hodnotě v historii časové řady. Ani poslední události a obavy z obchodních válek tak náladu tuzemských domácností příliš nezasáhly. Obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace se ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, stejně tak jejich obavy o vlastní finanční situaci. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se nepatrně zvýšily, což je příčina mírného snížení indikátoru v červnu. Úmysl spořit domácností se ve srovnání s květnem nezměnil a zůstává tak na svém historickém maximu.

Důvěra mezi podnikateli v červnu vzrostla, a to ve všech sledovaných segmentech kromě obchodu, kde bylo však snížení pouze nepatrné. Důvěra podnikatelů je tak poblíž svých nejvyšších hodnot za posledních 10 let (graf 2).

Důvěra podnikatelů i domácností tak setrvává na vysokých hodnotách, a to navzdory zvyšujícím se obavám z obchodních válek. Zejména tuzemské domácnosti jsou nadále optimistické, což jde na vrub stále klesající míře nezaměstnanosti a zvyšujícím se mzdám. To jen dále potvrzuje, že spotřeba domácností bude letos patřit mezi hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky.

Z pohledu ČNB dnešní údaje nepřináší žádné nejistoty, že by červnové zvýšení sazeb mohlo být unáhlené. Spíše naopak, data potvrzují pokračující silný spotřebitelský sentiment, který by měl vytvářet proinflační tlaky. Z toho důvodu tak spíše podporují naše očekávání, že ČNB již nebude zvyšování sazeb dále odkládat a přistoupí k němu již tuto středu.

Vývoj indikátorů důvěry (sezónně očištěno)

Pramen: ČSÚ

Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.