Středa 22. září. Svátek má Darina.

Důvěra podnikatelů je v závěru roku nejníže od srpna

Investice 27.12.2018 | 10:30 0 Komentářů

V prosinci se celková důvěra v ekonomiku snížila o 0,8 bodů oproti předchozímu měsíciZa tímto poklesem stojí především pokles důvěry podnikatelů, která se dostala na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců.

Průmyslníci hodnotí hůře současnou poptávku po svých výrobcích, firmy se ale nadále potýkají i s problémem nedostatku pracovní síly. Podniky očekávají také nižší výrobní činnost v následujících třech měsících a rovněž poklesl optimismus ohledně nadcházejícího období šesti měsíců. Oproti tomu se důvěra ve stavebnictví meziměsíčně zvýšila. Vysoká poptávka po stavebních pracích se nadále odráží v optimismu stavařů, jejichž očekávání pro období příštích tří měsíců se zvýšila. Celkové zlepšení ekonomické situace očekávají také obchodníci, jejichž důvěra v prosinci vzrostla.

Také spotřebitelská důvěra v prosinci po listopadovém propadu opět vzrostla. Spotřebitelé se sice bojí méně toho, že se zhorší jejich vlastní finanční situace, mají však v úmyslu více šetřit.Uvědomují si totiž, že česká ekonomika postupně zpomaluje a vytváří si opatrnostní rezervy. Přesto se příliš neobávají zvýšení nezaměstnanosti a příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd si nebojí užít. Vánoce tak podle všeho byly letos ještě bohatší než loni, což se projeví především v růstu maloobchodních tržeb v posledním čtvrtletí letošního roku.

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.