CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

03. 05. 2017

0 komentářů

Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu

 

V dubnu skončily komodity již druhý měsíc o něco níž. Zlato odolává Trumpovu daňovému plánu. Klesající ropu podpořil návrat libyjské produkce i potvrzené americké zásoby. Poměr zlata ke stříbru dosáhl nejvyššího bodu od června 2016.

Loading



 

Komodity ukončily měsíc duben téměř beze změny, celkově však už druhý po sobě jdoucí měsíc o něco níž – i když jen o 1 %. Po oznámení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb oslabilo zlato se snížením politických rizik, ale i tak statečně bojovalo proti řadě nepříznivých vlivů v čele se slabším japonským jenem zvyšujícím akcie a výnosy obligací.

Ropa se také potýkala s problémy a o něco poklesla, než dokázala opět najít podporu. Motorem zde byl návrat libyjské produkce, přetrvávající vysoké americké a světové zásoby ropy, ale i obavy z toho, zda dokáže OPEC úspěšně prodlužovat omezení produkce i do druhého pololetí.

Zemědělské komodity měly smíšené výsledky, protože tento sektor zasáhl pokračující prodej kakaa, kávy a samozřejmě cukru. Klíčové plodiny jako kukuřice a pšenice našly poptávku díky fondům snažícím se pokrýt prodané pozice v obavách o americkou úrodu ohrožovanou chladným počasím.

Zlato se po prvotním oslabení po prvním kole francouzských prezidentských voleb obchodovalo v poměrně těsném rozmezí, což není nijak velké překvapení. Trump představil svůj plán daňové reformy, ale vzhledem k tomu, že byl skoupý na podrobnosti, zlatu to příliš neublížilo. Nezdá se totiž pravděpodobné, že svůj plán prosadí přes zákonodárce.

REKLAMA

Další problémy představuje pokračující posilování amerických i světových akcií a oživení amerických dluhopisů. Tento vývoj oslabily obavy z dění v Severní Koreji a Trumpovo varování, že pokud selže diplomacie, mohlo by dojít k závažnému konfliktu.

Duben nebyl dobrý měsíc pro stříbro, které se nedočkalo bezpečné nabídky, která v polovině měsíce tolik podpořila zlato. Hedgeové fondy držely počátkem měsíce rekordní dlouhé čisté pozice ve stříbře a uvolnění tlaku pomohlo snížit cenu stříbra vůči zlatu. Poměr zlata a stříbra odrážející, za kolik uncí stříbra koupíte jednu unci zlata, dosáhl 73,25, což je nejvyšší úroveň od června 2016.

Vliv Trumpova prezidentování na zlato je zatím nejistý. Zatímco Trump slaví prvních 100 dní v úřadu, zlato se vrátilo na úroveň, na které se obchodovalo před volbami 8. listopadu. Mezitím to však byla jízda na horské dráze, kdy 11,5% odprodej ihned po volbách nahradilo silné oživení spojené se slábnutím reflace.

Kde se bude zlato obchodovat v následujících 100 dnech, závisí na řadě faktorů, zejména na křivce amerického růstu, úrokových sazbách FEDu, americkém dolaru, nebo geopolitické nejistotě. To vše v kombinaci s Trumpovou schopností prosadit své návrhy přes zákonodárný proces.

REKLAMA

Víceletý klesající trend, jehož křivka se na týdenním grafu ocitla těsně pod úrovní 1 290 USD/unci, byl v uplynulém roce odmítnut šestkrát. Oživení nad tuto úroveň připraví půdu pro další rozšíření, zatímco průlom pod 1 235 USD/unci – nárůst z prosincového minima – by mohl vést k obnově likvidace dlouhých pozic. Nedávná odolnost zlata nás povzbudila, a ačkoli jsme v tuto chvíli neutrální, zachováváme spíše býčí postoj s cílovou úrovní ke konci roku na 1 325 USD/unci.

 

Příští týden nás čeká skoro pozapomenuté jednání FOMC, ale riziko dalšího zvýšení sazeb kleslo na pouhé jednociferné číslo. Neměli bychom také zapomenout, že květen se v posledních letech ukázal pro zlato jako obtížný měsíc. Jak ukazuje následující tabulka, ceny klesaly ve 4 z 5 případů.

Duben byl velmi složitý i pro ropu. Pokračoval boj mezi snahou OPEC snižovat produkci na jedné straně a rostoucí americkou produkcí na straně druhé. Zdá se však, že ropa měsíc ukončila pevněji poté, co WTI i Brent zaznamenaly odmítnutí pod 200 denním klouzavým průměrem.

REKLAMA

Poslední oslabení, které dostalo ropu přes hranici podpory, bylo způsobeno dalším tlakem nabídky libyjské ropy. Libye plánuje po znovuotevření dvou ropných polí zvýšit produkci na 300 000 barelů denně. Dvěma hlavními motory dubnového oživení jsou uzavření největšího libyjského ropného pole v kombinaci s americkým raketovým útokem v Sýrii.

Týdenní zpráva o amerických zásobách představovala další výzvu pro trh, protože podpůrné snížení amerických zásob zvýšilo zásoby benzínu a destilátů díky rostoucí aktivitě rafinerií. Kromě toho došlo k dalšímu exportu surové ropy, zatímco dovoz producentů zemí OPEC již druhý týden roste.

Pozitivní bod ve vývoji cen je, že týdenní odhad růstu produkce už druhý týden zpomaluje na 13 000 barelů denně, což je výrazně níže než průměr 30 000 barelů denně, který se udržoval od října loňského roku.

Stále si myslíme, že ropný trh prozatím zůstává v rozmezí a je možné, že cena poroste poté, co najde podporu na 50 USD/barel pro Brent a pod 50 USD/barel pro WTI. Zmizela přirážka za geopolitické riziko, avšak může se vrátit. Růst americké produkce v posledních týdnech zpomalil.

Země OPEC se mají setkat 25. května, aby diskutovaly o možném prodloužení současné dohody. Očekávání zvýšení sezónní poptávky ve druhém pololetí v kombinaci se zpomalením růstu americké produkce by mohlo dopad prodloužení zvýšit. Zdá se, že OPEC se shoduje na tom, že prodloužení je potřeba, aby nedocházelo k širšímu odprodeji, avšak hodně závisí na postoji Ruska. To zatím jen vyčkává a sleduje.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *