Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Dopad aktuálního dění na Ukrajině na rizikovost Ruska

Makro 02.04.2014 | 13:57 0 Komentářů

Úvěrové pojišťovny, které vyhodnocují rizika, jež mají přímý vliv na pojištění pohledávek v jednotlivých teritoriích, pozorně sledují aktuální stav na Ukrajině.

V návaznosti na ruskou anexi Krymu stoupla popularita prezidenta Putina. Nicméně je velmi pravděpodobné, že toto zvýšení nebude mít dlouhého trvání. Zatímco růst HDP již zpomalil, politický souboj mezi Ruskem a Západem stále intenzivně tlačí na ruskou ekonomiku. Od počátku sporu nastal velký odliv kapitálu, čímž se znehodnocuje rubl. Ruský přístup na mezinárodní kapitálový trh je stále obtížnější a nákladnější, což má vliv na investice i vyhlídky růstu. Z toho důvodu rostou systémová, obchodní i politická rizika a takové jsou i vyhlídky do budoucna. Možné přísnější sankce by ruskou ekonomiku totiž poškodily ještě více.

Aktuální události v Rusku

Po odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho začlenění do Ruska učinil Západ další konkrétní kroky k potrestání Rusů. USA rozšířily zákaz udělování víz, zmrazily majetek Rusům blízkým prezidentu Putinovi a uvalily sankce na banku Rossiya Bank. Taktéž EU přidala jména na svůj blacklist, přestože předtím mluvila o uvolnění obchodu i vízového režimu. I přes vyhlášení částečného stažení ruských jednotek shromážděných na východních hranicích Ukrajiny, je uprostřed probíhajících diplomatických jednání stále velké napětí. Rusko po Ukrajině požaduje vojenskou neutralitu, přijmutí federální struktury a respektování referenda na Krymu. Pokud by ruská armáda na Ukrajině dále zasahovala, USA by mohly sáhnout k tvrdším postihům. EU by USA mohla následovat. Nicméně pro ni by to (z důvodu úzkých hospodářských vazeb s Ruskem) bylo mnohem těžší. Právě proto je EU na toto téma vnitřně rozdělena. V případě tvrdší sankce by Rusko velmi pravděpodobně zavedlo odvetná opatření.

Zdroj: KUPEG, úvěrová pojišťovna, a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.