Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Dnešní data koruně k posílení nepomohla

Investice 06.02.2018 | 16:53 0 Komentářů

Dnes zveřejněné prosincové maloobchodní tržby a průmyslová výroba se musely vypořádat s o dva dny nižším počtem pracovních dní. Po jejich očištění však vykázaly solidní výsledky. Průmyslová výroba meziročně stoupla o 8 %, maloobchodní tržby pak o 7,1 %. Jediným outsiderem bylo stavebnictví, jehož výstup v prosinci meziročně o 3,2 % poklesl. Česká ekonomika tak konec loňského roku zakončila dobře, což by se mělo odrazit i v dynamice HDP za Q4 17. Ten by podle našeho odhadu měl dosáhnout vysokých 5,6 % y/y.

Na zveřejněná data koruna nijak zásadně nereagovala a v porovnání s předchozím dnem skončila prakticky beze změny. Ostatní regionální měny měly tendenci mírně ztrácet. Polský zlotý i maďarský forint si odepsaly shodně 0,1 % (4,164 PLN/EUR a 310,5 HUF/EUR).

Rétorika polské centrální banky může být více jestřábí

Polská centrální banka ponechá zítra úrokové sazby beze změny. Rétorika však může být více jestřábí. Růst HDP v Polsku byl v závěrečném čtvrtletí loňského roku podle našeho odhadu nejrychlejší od Q4 11. Investice rostly dokonce dvojciferným tempem. Přestože centrální banka ponechá s největší pravděpodobností sazby beze změny minimálně do března, kdy bude mít k dispozici novou Inflační zprávu, může její rétorika postupně přecházet ve více jestřábí. První utažení měnové politiky v Polsku očekáváme v červenci, další, na úroveň 2 %, bude následovat v H2 18.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.