Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

ČNB – s trpělivostí nejdál dojdeš, aneb kdo si počká, ten se dočká

Banky 03.05.2018 | 15:16 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Nic jiného ani trh nečekal. Je to první „velké“ měnově politické zasedání s novou prognózou, které v novém cyklu zpřísňování měnové politiky nepřináší změnu úrokových sazeb. „Důvodem je nižší než očekávaná inflace a stále uvolněná měnová politika Evropské centrální banky, která krotí ambice českých centrálních bankéřů zvyšovat sazby.Přesto věříme, že ČNB v průběhu druhé poloviny roku zvedne dvoutýdenní repo sazbu ještě dvakrát a to na úroveň 1,25 % p.a. 


Nová makroekonomická prognóza ČNB, která bude dnes zveřejněna, velmi pravděpodobně sníží odhad budoucí míry inflace a dost možná i zmírní relativně vysoké tempo posilování koruny, které předpokládala v únorové prognóze. V důsledku toho může být další růst úrokových sazeb odložen až na počátek příštího roku. Podle našeho názoru a naší prognózy k růstu úrokových sazeb ale dojde ještě ve druhé polovině letošního roku.   

Pozice české ekonomiky na vrcholu hospodářského cyklu a přehřátý trh práce i nemovitostí volá po vyšších úrokových sazbách. Nízká inflace je podle našeho názoru jen dočasný fenomén, který navíc nezachycuje všechny inflační tlaky, které se v ekonomice projevují. Důkazem největšího kalibru je růst cen nemovitostí, který, kdyby byl adekvátněji zastoupen v indexu spotřebitelských cen, by snadno vytáhl inflaci nad  3-4 % dle zvolené váhy (viz graf).

Proto podle našeho názoru se bankovní rada nemusí obávat současného zpomalení inflace, které je přechodné, a měla by se soustředit především na budoucí vývoj spotřebitelských cen, který vlivem růstu mezd, ale i nákladů na energii zamíří znovu vzhůru. „Navíc nebude-li koruna posilovat tak rychle, jak prognóza ČNB očekává, bankovní rada ještě ráda využije příležitosti a zvedne úrokové sazby dříve, než jí radí prognóza.“ 

Úrokové sazby a kurz koruny jsou spojené nádoby. Když koruna nebude posilovat nebo bude posilovat pomaleji, úrokové sazby půjdou rychleji nahoru. Vyžaduje to trpělivost, ale kdo si počká, ten se (vyšších úrokových sazeb) i dočká.  

Helena Horská,
hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.