Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

ČNB beze změny, potřeba dalšího oslabení koruny klesá

Banky 25.06.2015 | 16:02 0 Komentářů

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo opět bez většího překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05%) a ČNB potvrdila závazek bránit posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR do konce roku 2016. Mírným překvapením bylo prohlášení ČNB, že poklesla šance potřeby dál oslabovat korunu.

V prohlášení po červnovém zasedání se jako stříbrná nit táhne ujištění, že pokud se v centrální bance dosud diskutovala potřebu dalšího uvolnění měnové politiky (oslabení koruny, negativní sazby apod.), tak v červnu tyto diskuze se utlumily a změny nejsou na pořadu dne. Kromě přímého prohlášení o nižší potřebě dál oslabovat kuru, další změnou bylo vyjádření, že inflační rizika jsou vyrovnaná, přitom poslední jednání je bankovní rada opakovaně hodnotila jako proti-inflační. Dalším posunem bylo, že ČNB přestala komentovat mírný růst nominálních mezd, který na předchozích zasedání považovala za významný rizikový faktor, který může centrální banku přinutit k dalšímu oslabení koruny.

Důvodem posunu jsou lepší z české ekonomiky (HDP + 4,2 % r/r v 1Q), které doplnilo zvýšení inflace (+0,7 % r/r v květnu) kvůli zdražení pohonných hmot a také lepší růstový výhled v západní Evropě.

Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – vydrží nejen do konce roku 2016, ale možná i déle. Nečekáme, že by ČNB skončila tento režim dříve, než ECB ukončí svoje QE (alespoň září 2019). Celkově načasování a forma ukončení kurzového závazku (šokem, postupně, skryté intervence apod.) jsou stále zahalený velkou měrou nejistoty.

Finanční trhy na zasedání ČNB nereagovaly, koruna k euru se držela těsně nad 27,25 CZK/EUR.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.