CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

14. 03. 2023

0 komentářů

Češi si na horách rádi dopřejí alkohol. V zahraničí jsou zákony na sjezdovkách přísnější

 

Z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vyplývá, že Čechům pití alkoholu na sjezdovkách není cizí. Na svahu se ho napije téměř čtvrtina žen, mužů dokonce až 39 %. Polovina lyžařů, kteří si dopřejí na sjezdovce alkohol, jsou lidé nad 55 let. Francie alkohol na sjezdovce netoleruje vůbec, ostatní státy jsou o poznání benevolentnější.

Loading 

Ve Francii bez alkoholu, v Itálii jedno bombardino

Francie má, jako jedna z mála zemí, při lyžování nulovou toleranci alkoholu. Při zavinění jakékoliv nehody je lyžař, u kterého se zjistí byť zanedbatelné množství alkoholu v krvi, automaticky považován za viníka nehody. Obrovským strašákem je tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše 15 000 EUR. V krajních případech může jít až o rok vězení.

Mírnější pravidla mají v Itálii. Tam se na sjezdovce toleruje 0,5 promile alkoholu. Pokud se u lyžařů z krve zjistí vyšší množství než je tolerováno, hrozí pokuta v rozmezí 250 a 1 000 EUR. Při překročení 0,8 promile alkoholu v krvi se pak jedná dokonce o trestný čin.

U nás, v Rakousku, Švýcarsku a Slovinsku popíjet s rozvahou Lyžařům ve Slovinsku pití alkoholu omezeno není. Tamní policisté mají ovšem právo podrobit lyžaře dechové zkoušce a dle jejich vlastní úvahy rozhodnout o odebrání skipasu či udělení pokuty. „Ve Švýcarsku nebo v Rakousku vám po nevhodném chování pod vlivem omamné látky může být odebrán skipas bez nároku na jeho náhradu a můžete být vykázán ze sjezdovky,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Slovenské a české zákony jsou vůči lyžařům a snowboardistům o poznání benevolentnější. Na alkohol se zde nevztahují žádná omezení. Určitě je ale důležité, aby si každý lyžař před požitím jakéhokoliv alkoholického nápoje uvědomil případná rizika a zvážil, zda svou jízdou nebude ohrožovat sám sebe ani ostatní lyžaře. Především při určování viníka srážek by alkohol mohl způsobit problém i v našich zemích.

REKLAMA

Pod vlivem alkoholu dochází k častějším úrazům

Podle průzkumu Britské pojišťovny Direct Line je o 43 % vyšší pravděpodobnost, že se pod vlivem alkoholu stanete účastníkem nehody. V takovém případě může pojišťovna odmítnout nebo krátit pojistné plnění, zvláště v případě požití většího množství alkoholu. „ERV Evropská pojišťovna je vůči nižšímu množství alkoholu shovívavá. Přítomnost alkoholu při vzniklé škodě však můžeme zohlednit hlavně v případech, kdy je o něm veden záznam v dokumentaci policií nebo ošetřujícím lékařem,“ říká Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký

manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *