Úterý 28. září. Svátek má Václav.

CENY PRŮMYSLOVÝCH VÝROBCŮ ZMÍRŇUJÍ SVŮJ MEZIROČNÍ POKLES, K RŮSTU SE MOHOU VYDAT JIŽ POČÁTKEM NOVÉHO ROKU

Investice 16.12.2016 | 09:39 0 Komentářů

Listopadová data o cenách výrobců potvrzující přetrvávající absenci výraznějších inflačních tlaků, rok 2017 by ale již měl být ve znamení růstu cen jak v průmyslu, tak zemědělství.

Ceny průmyslových výrobců v listopadu dále zmírnily svůj meziroční pokles: ten aktuálně činí –1,3 % a je nejmírnější od října 2014. Ceny průmyslových výrobců sice klesají o něco výrazněji, než s čím počítá aktuální prognóza ČNB, nicméně rozdíl není nijak výrazný. Lze předpokládat, že se ceny průmyslových výrobců vydají k růstu již v prvním čtvrtletí roku 2017, možná již v lednu. Po třech letech poklesu by tak ceny průmyslových výrobců měly začít působit  v proinflačním směru.

Obdobou tendenci lze pozorovat také na cenách zemědělských výrobců. I zde ceny zatím stále meziročně klesají, v samotném listopadu o –3,6 %, nicméně v tomto případě je pokles méně výrazný, než co předpokládala prognóza ČNB. Centrální banka očekává, že se ceny zemědělských výrobců přehoupnou do meziročního růstu ve druhém čtvrtletí roku 2017.

Cenové tlaky na nabídkové straně české ekonomiky zůstávají mírné, nicméně v průběhu roku 2017 by se měly vydat k růstu. Růst cen výrobců by se měl postupně přelévat i do spotřebitelských cen, tedy měl by přispět k růstu celkové inflace v české ekonomice. V tomto smyslu by se měl naplňovat příběh, který předpokládá prognóza ČNB. Zde lze znovu konstatovat, že data z české ekonomiky hovoří pro ukončení kurzového závazku ČNB zhruba v polovině roku 2017, respektive již v průběhu jarních měsíců. Coby faktor hovořící pro pozdější konec režimu devizových intervencí naopak hovoří vnější faktory, konkrétně nastavení měnové politiky v eurozóně. Nicméně, nyní se již všeobecně očekává, že ČNB v roce 2017 svůj kurzový závazek ukončí a přestane tak udržovat kurz koruny nad úrovní 27 za euro. Debaty jak na finančních trzích, tak v samotné bankovní radě se povedou o přesném načasování tohoto závazku, tedy zda ČNB tento krok provede již v průběhu jara anebo zda s ním vyčká do pozdních měsíců roku 2017.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.