Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat

Investice ZLAŤÁKY 26.10.2020 | 15:21 0 Komentářů

Rekordní cena zlata v srpnu a její následný pád dokazuje, že zlato není vhodný investiční nástroj pro krátkodobé spekulativní investice. Na investici do žlutého kovu je třeba pohlížet jako na dlouhodobé bezpečné uložení finančních prostředků, které minimálně deset let nebudou potřeba, pak se tato investice stoprocentně vyplatí.  

Cena zlata se počátkem srpna dostala na svou rekordní úroveň a podívala se k hodnotě cca 2 070 USD za 1 trojskou unci. Následoval výrazný propad až na 1 860 dolarů. Tato korekce se dala očekávat, protože trh byl překoupený a objevily se výrazné výprodeje, kdy investoři vybírali své zisky. Následně se situace opět uklidnila a cena zlata opět zavítala nad 1 900 USD a k 2 000 USD. Rozhodně nelze říci, že by zlato, jako bezpečný přístav ztrácelo na významu a selhávalo. Na investici do zlata nelze primárně a v žádném případě pohlížet, jako na generátor zisku nebo na spekulativní instrument. Krátkodobý pohled ztrácí takto význam. Zlato představuje uchovatele hodnoty v dlouhodobém časovém horizontu, krátkodobé korekce jeho ceny jsou vždy žádoucí, jelikož je to určitá známka dobře fungujícího trhu.

Pokud se někomu poštěstí a nakoupí zlato těsně před rychlým růstem jeho ceny, může dosáhnout zisku i krátkém čase, ale nicméně to není jeho primární funkce. Například před rokem se pohybovala cena zlata okolo 1 500 dolarů za trojskou unci, jestliže někdo toto nakoupené zlato prodával v srpnu letošního roku, tedy méně než po roce, za 2 000 dolarů, jeho investice se velmi zhodnotila i krátkodobě.

Aktuální situace na trzích je velmi nejistá, a to vše se pak promítá i do vývoje cen. Jsme svědky toho, že padají akciové trhy a k tomu i trhy drahých kovů. Dá se říci, že nyní investoři vybírají jakékoliv disponibilní zisky z různých aktiv a přelévají je do hotovosti, a především se zaměřují na dolar. Před námi jsou americké prezidentské volby, které toto kolísání mohou umocňovat. Není tedy vyloučeno, že se krátkodobě můžeme podívat i k ještě nižší úrovni, např. 1 850 USD, 1 800 USD za unci.

Nicméně je potřeba zmínit, že dlouhodobé hnací motory pro růst ceny zlata jsou pořád aktivní a ve hře. Pokračující nákaza a boj s ní je jedna oblast, druhá oblast je ta ekonomická. Nízké, ne-li záporné úrokové sazby, kvantitativní uvolňování centrálních bank, růst zadluženosti, další monetární a fiskální stimuly napříč ekonomikami světa, hrozba významného růstu inflace, geopolitické napětí, především mezi USA a Čínou, hrozba tvrdého Brexitu a nespočet dalších faktorů, to vše bude tlačit cenu zlata v dlouhodobém horizontu na vyšší a vyšší úrovně.

Jakýkoliv propad na trhu zlata, je vždy příležitostí k doplnění portfolia právě o aktivum, které je otestováno historií a v dnešní době a době budoucí bude hrát stále významnou roli.

Autor:

Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.