Úterý 15. června. Svátek má Vít.

ČBA: Růst české ekonomiky brzdí nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Inflaci budou v roce 2016 držet pod 1 % nízké ceny ropy a potravin

Podle aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) česká ekonomika v roce 2016 zpomalí na 2,4 % vzhledem k zpomalení růstu investiční poptávky. Ekonomický růst bude ovlivňovat zejména spotřebitelská poptávka, podpořena nízkou nezaměstnaností, růstem mezd a slabou inflací. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 5,6 %, růst průměrné nominální mzdy zrychlí na 4 %. Inflace v letošním roce nepřekročí v průměru 1 %.

Aktuální situace českého trhu práce začíná připomínat období před deseti lety. Počet registrovaných nezaměstnaných klesá a přibližuje se 440 tisícům, naopak počet volných pracovních míst se zvyšuje a dosahuje již téměř 120 tisíc. Zatímco však před krizí ekonomika rostla tempem kolem 6 %, pro letošní rok je očekáván růst ve výši 2,4 %. „Strukturální nesoulad na trhu pracovní síly je ještě intenzivnější než před deseti lety a představuje bariéru dynamičtějšího rozvoje a vyššího potenciálu české ekonomiky,“ vysvětluje Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Rok 2016: Růst reálných mezd podpoří spotřebu domácností

V roce 2016 ekonomika zpomalí na 2,4 %, zejména z důvodu zpomalení růstu investiční poptávky na 1,5 %. Za zpomalením investic je především ukončení čerpání prostředků z EU fondů, které bylo v minulém roce výjimečně silné. Růst ekonomiky se bude opírat především o spotřebitelskou poptávku, která udrží solidní dynamiku kolem 3 %.

Poptávka domácností bude podpořena nízkou nezaměstnaností, zrychlující dynamikou mezd, stále nízkou inflací a vysokou spotřebitelskou důvěrou,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Nezaměstnanost klesne z průměrných 6,5 % v loňském roce na 5,6 %. Růst průměrné nominální mzdy se zrychlí na 4 %. Pro firmy bude stále obtížnější nalézt rovnováhu mezi cenovou konkurenceschopností a nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Při nízké inflaci, která bude v průměru stále pod 1 %, vzroste reálná mzda o více než 3 %.

Nízká inflace je do velké míry způsobena nízkými cenami ropy a potravin, což je pro tuzemskou ekonomiku pozitivní faktor. „Nízkoinflační prostředí nevytváří v tuzemské ekonomice nežádoucí efekty, které by vyžadovaly další reakci ze strany ČNB,“ uvádí Jakub Seidler.

Rok 2017: Silnější investice, slabší spotřeba

Pro rok 2017 prognóza počítá s mírným zrychlením ekonomického růstu, které bude taženo zejména vyšší investiční aktivitou. Investice by měly růst tříprocentním tempem, což při stále vysoké dovozní náročnosti domácího vývozu podpoří i vzestup dovozů. „Předpokládáme, že spotřeba domácností poroste tempem 2,6 %, tedy o něco pomaleji než v roce 2016, zejména v důsledku vyššího růstu cen. Fiskální politika by měla podporovat ekonomiku neměnnou dynamikou,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank.

Strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude bránit dalšímu poklesu registrované míry nezaměstnanosti, která v průměru poklesne pouze symbolicky na 5,5 %. Ani růst mezd proto nebude dále akcelerovat. Očekávaný vzestup inflace je na rozdíl od lednové prognózy o něco nižší. Centrální banka se přesto ve druhé polovině roku pravděpodobně dočká dvouprocentní inflace. Dosažení inflačního cíle otevírá prostor pro normalizaci měnové politiky. Opuštění kurzového závazku lze očekávat nejdříve v první polovině roku s tím, že pravděpodobnost tohoto kroku se v čase zvyšuje.

Rizika a nejistoty prognózy

Relativně optimistický výhled domácí ekonomiky na letošní i příští rok je postaven na řadě předpokladů zatížených určitými nejistotami a riziky. V příštích měsících bude pozornost soustředěna na situaci ve Spojeném království. Oproti předchozí prognóze je pravděpodobnost tzv. Brexitu vyšší. 

Dlouhodobé stálé riziko s fluktuující intenzitou představuje situace v rozvíjejících se ekonomikách a ceny komodit. Aktuální prognóza je postavena na ceně ropy pozvolna rostoucí z průměrné hodnoty těsně pod 40 USD za barel v tomto roce na cenu 50 USD za barel v roce příštím,“ uzavírá Eva Zamrazilová.

Ukazatel

2016

2017

Růst reálného HDP (%)

2,4

2,8

Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%)

5,6

5,5

Průměrná nominální mzda

4,0

3,9

Míra inflace: CPI (%) průměr

0,7

1,8

Vládní deficit/přebytek (% HDP)

-1,0

-1,0

Vládní dluh (% HDP)

40,5

39,8

Růst soukromé spotřeby (%) reálně

3,0

2,6

Růst vládní spotřeby (%) reálně

2,1

2,0

Růst investic (%) reálně

1,5

3,0

Růst reálného HDP v eurozóně (%)

1,5

1,7

Směnný kurz CZK/EUR: průměr

27

26,8

Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr

39

50

Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr

0,05

0,05

Základní sazba ECB (%): průměr

0,00

0,00

3M-PRIBOR (%): průměr

0,29

0,30

Růst bankovních úvěrů klientských (%)

5,9

5,3

Růst bankovních úvěrů domácnostem (%)

6,6

5,7

Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%)

5,8

5,4

Růst bankovních vkladů klientských celkem (%)

5,2

4,6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.