Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Broker Consulting Index podílových fondů: V říjnu zaznamenaly nejlepší výsledek akciové fondy, ze zářijového propadu na -3,91 % během měsíce posílily až na 3,45 %

Investice 11.11.2021 | 13:47 0 Komentářů

Akciové fondy po zářijovém propadu výrazně posílily a za říjen si připsaly 3,45 %. Nepatrně posílily také nemovitostní fondy, které si připsaly 0,15 %. Pokles -2,09 % naopak zaznamenaly dluhopisové fondy a nedařilo se ani fondům peněžního trhu, které poklesly na úroveň -1,89 %. Komoditní fondy sice oproti září mírně oslabily o 0,65 procentního bodu, přesto si s přehledem udržely kladnou hodnotu 3,24 %. 

Světovou ekonomikou v současné době asi nejvíce otřásají rostoucí čísla nakažených koronavirem. Každý stát k řešení pandemie přistupuje odlišně, a panuje tak obava, že křehký ekonomický růst nastartovaný pocovidovým oživením se může opět zastavit. Výjimkou není ani Česká republika, kde pomyslný olej do ekonomického ohně přilévá svými kroky Česká národní banka.

„Zásadním hybatelem ekonomického dění je dnes vedle covidu-19 zvyšující se inflace nejen u nás, ale i ve světě. S touto výzvou se budou dříve či později muset poprat všechny vlády a centrální banky po celém světě. Řešení této situace může spočívat v normalizaci stavů na kapitálových trzích a odklonu od politiky levných peněz a skupování dluhopisů. Problém je, že na těchto podpůrných injekcích světová ekonomika leží již dlouho a ozdravný proces tak bude bolestivý. Nejprve se projeví u dluhopisových fondů a následně u akciových,“ komentuje situaci hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Z pohledu investorů si v říjnu nejlépe vedly akciové fondy, které překonaly předchozí pokles -3,91 % a během měsíce vystoupaly až na kladnou hodnotu 3,45 %.  Po akciových fondech zaznamenaly v říjnu nejvyšší růst fondy komoditní, a sice 3,24 %. Přesto se v porovnání se zářijovými 3,89 procenty jedná o nepatrně nižší růst. Posílení, i když jen velmi mírného, dosáhly také nemovitostní fondy, které měsíc uzavřely na 0,15 %.

Se záporným výsledkem zakončily říjen fondy dluhopisové, a to -2,09 %. Od začátku letošního roku si připisují ze všech fondů sledovaných Indexem nejhorší celkové výsledky, konkrétně -5,34. Stejně tak se v záporných hodnotách pohybují již od ledna fondy peněžního trhu, které v říjnu odepsaly -1,89 %.

Jaký vývoj lze podle Martina Nováka očekávat?

„Dalšímu zvyšování úrokových sazeb se nevyhneme. Přinese to však ekonomické problémy některým firmám a tyto problémy se následně projeví jak na trhu práce, tak na kapitálovém trhu. Tím nastane doslova učebnicový ekonomický propad, který trhy „vyčistí“ od neefektivních a nákladových firem a projektů dávajících smysl jen při velmi nízkých úrokových sazbách. Otázkou je, kdo z velkých „hráčů“ se k tomuto kroku odhodlá jako první a jak moc velké dopady to bude mít na reálnou ekonomiku a životy běžných lidí. Ne každá centrální banka má potřebnou odvahu jako právě ta česká, která udělala za politikou levných peněz opravdu ráznou tečku.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.