Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

ANALYTICI RBI: STŘEDNÍ EVROPA LETOS POROSTE O TŘI PROCENTA, NA UKRAJINĚ A V RUSKU RECESE

Makro Raiffeisenbank 01.10.2014 | 10:07 0 Komentářů

Ekonomiky  střední a východní Evropy letos prosperují velmi různě. Země střední Evropy porostou slušným tempem, naopak na Ukrajině a v Rusku vypukne recese. Zklamáním je rovněž vývoj v Rakousku, uvádí nejnovější prognóza Raiffeisen Bank International (RBI). 

„Ve střední a východní Evropě letos vidíme smíšený obrázek. Ve střední Evropě zůstává růst poměrně robustní a očekáváme růst tohoto regionu o tři procenta v letošním i příštím roce,“ uvádí hlavní ekonom Raiffeisen Bank International Peter Brezinschek. Odhad pro Českou republiku oproti předchozí prognóze RBI nemění a nechává jej na 2,6 procenta, ostatní ekonomiky střední Evropy porostou dokonce ještě o něco rychleji.

Naopak výhled pro Rusko a Ukrajinu zůstává velmi nejistý, proto RBI dále snížila odhad růstu obou těchto ekonomik. Ruská ekonomika by tak letos měla klesnout o 0,3 procenta a příští rok o dalších 0,5 procenta. „Ukrajina pak musí reorganizovat celou strukturu ekonomiky. Letos se podle našich odhadů ekonomika Ukrajiny propadne o sedm procent a v roce 2015 o další dvě procenta,“ tvrdí Brezinschek.

K poklesům odhadů došlo i u jihovýchodní Evropy, kde RBI snížila odhad růstu HDP v Rumunsku z dosavadních 3,5 % na 2 % a Chorvatsku se ani příští rok – už posedmé v řadě – nepodaří vrátit k růstu. „Na většinu zemí v regionu má slabší než očekávané oživení eurozóny větší dopad než narušení obchodních vztahů s Ruskem,“ vysvětlil Brezinschek.

Nepříliš pozitivní vývoj hlásí i Rakousko, kde je ekonomická nálada slabší než v hlavních zemích eurozóny a v letošním roce poroste tamní ekonomika méně než o procento.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.