Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Amundi: Ekonomická situace se i nadále vyvíjí slibně

Investice 11.01.2018 | 13:50 0 Komentářů

Podle expertů ze společnosti Amundi bude i v roce 2018 pokračovat růstová fáze ekonomického cyklu. Díky tomu se dá očekávat stabilizace růstu HDP na současných hodnotách, což přispěje ke zvyšování globálních investic i obchodu.

Paradoxem současné dobré ekonomické situace je slabý vztah mezi růstem a inflací. Inflace je totiž navzdory silnému růstu slabá. Důvodem jsou faktory jako globalizace, inovace, slabší odborové svazy a rostoucí flexibilita na trhu práce. Z této nestandardní situace jsou dezorientovány i centrální banky, které musejí současně čelit vzájemně si odporujícím cílům – udržení růstu, inflace a finanční stability.

Regiony a jejich monetární politika

V eurozóně lze v několika dalších letech očekávat pokračování růstu díky uvolněné měnové politice a úvěrovým podmínkám. Nejistota ohledně Evropské unie se snížila a EU jako celek je naopak stabilnější. Občané jsou díky tomu optimističtější a unii i euru více důvěřují. Jedinou stagnující evropskou ekonomikou byla v roce 2017 ta britská, která stále pociťuje následky referenda o vystoupení z EU. Neočekává se však, že by Velká Británie zpomalila i eurozónu, protože tu táhne zejména domácí poptávka.

Evropská centrální banka (ECB) si vyjasnila strategii v monetární politice. Její program nákupu aktiv bude pokračovat až do září 2018 a v lednu byl jeho objem snížen na 30 miliard eur. V případě potřeby bude program navýšen, ale spíše se očekává jeho postupné ukončení. Analytici Amundi do konce roku nepředpokládají zvýšení sazeb ze strany ECB.

Od České národní banky (ČNB) lze v tomto roce očekávat postupné zpřísňování měnové politiky. Základní úroková sazba by se měla dostat na úroveň 1,50 %. Vyšší sazbu ospravedlňuje silný růst domácí ekonomiky, inflace pohybující se nad oficiálním cílem ČNB a pokračující mzdové tlaky kvůli nízké nezaměstnanosti. Rychlost zvyšování sazeb bude ale záležet i na kurzu české koruny. Ten se pravděpodobně dostane pod úroveň 25 korun za euro.

Situace v USA je pozitivní už téměř devět let. Tak dlouho totiž trvá stávající rostoucí cyklus. Pokud v tomto tempu vydrží až do roku 2019, bude se jednat o nejdelší ekonomickou expanzi od roku 1857. To je navíc vcelku pravděpodobné vzhledem k fiskální politice, nízké inflaci a stále uvolněné monetární politice a finančním podmínkám. Pro roky 2018 a 2019 experti z Amundi odhadují výši růstu na 2 % a shodují se, že je zatím obtížné odhadnout dopad nadcházejících daňových reforem na HDP.

Očekávaná výkonnost investic

V eurozóně lze v oblasti peněžního trhu v horizontu 10 let očekávat výkonnost ve výši 0,8 % p.a. z důvodu velmi obtížného návratu inflace na normální hodnoty a nejistoty ohledně dlouhodobého růstu. Úroveň inflace se pravděpodobně bude držet okolo 1,7 % v eurozóně a 2 % v USA.

Během příští dekády Amundi očekává výkonnost desetiletých amerických státních dluhopisů ve výši 2,6 % p.a., zatímco v eurozóně pouze 1,2 % p.a. vzhledem k vyššímu ocenění a nižším počátečním výnosům. Tyto předpoklady vycházejí ze scénáře mírného zvýšení výnosů.

Experti očekávají, že výkonnost firemních dluhopisů v eurozóně i v USA zůstane nízká kvůli nízké bezrizikové sazbě a velmi úzkým spreadům. U amerických dluhopisů investičního stupně lze tušit v horizontu deseti let výkonnost 3,6 % p.a., zatímco v eurozóně 1,3 % p.a. V obou případech se jedná o hodnoty pod historickými průměry a poblíž historických minim.

Ocenění akcií eurozóny je atraktivní proti státním dluhopisům. Během příštích tří let lze předpokládat nadvýkonnost akcií eurozóny díky očekávanému zlepšení firemních zisků. Americké akcie by měly přinést výkonnost blízkou historickému průměru, která bude proti americkým dluhopisům méně atraktivní vzhledem k vyšším sazbám a uplynulému období nadvýkonnosti amerických akcií proti evropským.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.