CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

31. 07. 2015

0 komentářů

Americké firmy dominují žebříčku nejhodnotnějších společností světa

 


 

Osm z deseti společností s nejvyšší tržní kapitalizací dnes pochází ze Spojených států, dvě z Číny, evropské firmy byste hledali v nejvyšší desítce marně. Nejhodnotnější evropskou firmou je švýcarský farmaceutický koncern Novartis na jedenáctém místě. Nejhodnotnější německá společnost Bayer následuje teprve na 62. místě žebříčku. Vyplývá to z výsledků analýzy poradenské společnosti EY, která zkoumala tržní kapitalizaci 100, resp. 300 celosvětově nejhodnotnějších společností. Žádná česká společnost se v žebříčku bohužel neumístila.

Aktuální slabé postavení Evropy v žebříčku – mezi Top 100 se prosadilo jen 28 evropských firem – zdůvodňuje Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a ve střední a jihovýchodní Evropě: „Evropa trpěla dlouho dozníváním finanční a hospodářské krize. Evropská ekonomika v minulých letech nejprve téměř nerostla. Postupně sice došlo k oživení, ale nyní jsou její ekonomické vyhlídky v důsledku řecké krize opět nejisté – zatímcov témže období dosahuje mnoho amerických firem rekordních zisků.“K horšímu umístění společností z eurozóny, resp. Ruska v žebříčku vedlo i znehodnocení eura a ruského rublu. „Slabé postavení evropských společností v žebříčku je důsledkem poklesu kurzu eura – společnosti kotované na evropských burzách ztrácejí v mezinárodním srovnání na hodnotě, zatímco silný dolar zhodnocuje americké firmy,“dodává Magdalena Souček.

Německo na 4. místě v hodnocení zemí

S pěti společnostmi v celosvětovém žebříčku nejhodnotnějších firem dokázalo Německo v pololetí udržet čtvrté místo v hodnocení zemí – za USA, Čínou a Velkou Británií. Nejhodnotnější německá společnost se umístila až na 62. místě žebříčku: Tržní hodnota farmaceutického koncernu Bayer činí aktuálně 116 miliard amerických dolarů – to je o 2,5 miliardy dolarů více než na konci minulého roku. Volkswagen s tržní hodnotou 110 miliard amerických dolarů se umístil na 65. místě. Následují Daimler na 79. místě (98 miliard) a Siemens na 93. místě (89 miliard). SAP s tržní hodnotou 86 miliard amerických dolarů obsadil 98. místo.

Většina akciových společností umístěných v Top 100 (58 %) dokázala svou tržní hodnotu v uplynulých šesti měsících zvýšit. Burzovní hodnota stovky nejhodnotnějších společností na světě vzrostla od začátku roku o 2 % na 16,3 bilionu dolarů. Burzovní hodnota pětice německých firem nerostla tak výrazně, o 1 % na 500 miliard amerických dolarů.

REKLAMA

Turbulence na trzích poznamenaly také firmy v žebříčku Top 100. Celková hodnota stovky nejhodnotnějších společností světa klesla v uplynulých dvou týdnech o 300 miliard amerických dolarů z 16,6 na 16,3 bilionu dolarů. Zvláště tvrdý pokles postihl pětici německých koncernů, jejichž hodnota klesla o 22 miliard amerických dolarů, resp. 4 %.

Slabé euro pohání růst

„Na druhou stranu se evropské společnosti stávají díky slabému euru atraktivnějšími – respektive výhodnějšími – cíli investic pro zahraniční investory,“říká Magdalena Souček. Evropské společnosti, které jsou silně angažované mimo eurozónu, navíc aktuálně profitují ze slabé společné evropské měny: „Nižší kurz eura zvyšuje zahraniční příjmy při přepočtu na společnou evropskou měnu. A firmy z eurozóny mohou své produkty nabízet na mimoevropských trzích levněji a tak získávat tržní podíly. V konečném důsledku by tak nižší kurz eura mohl dát evropským společnostem v příštích měsících výrazný impulz,“ vysvětluje Magdalena Souček.

Americké společnosti naopak aktuálně tíží silný dolar, uvádí Magdalena Souček: „Posilování dolaru vede k tomu, že obchody se zahraničím jsou pro americké firmy dražší. To snižuje obrat a očekávaný zisk – což by se mohlo odrazit na burzovní hodnotě.“ Existují tedy důvody, proč by se Evropa měla na konci tohoto roku opět výrazněji prosadit do žebříčku nejhodnotnějších společností světa.

REKLAMA

Burzovní hodnota ropných koncernů klesá

Proti celosvětově pozitivnímu trendu na burzách výrazně ztrácely především ropné koncerny vzhledem k propadu cen ropy v minulých měsících. Energetických společností je v žebříčku Top 100 aktuálně již jen osm – před půlrokem byl jejich počet 10, před rokem dokonce 13. Žebříčku Top 100 dominují výrobci necyklického spotřebního zboží, jakým jsou např. potraviny, zdravotnické nebo čisticí prostředky (32 firem). Rovněž finanční sektor je silně zastoupen 20 společnostmi.

Roste význam čínských firem

V uplynulých měsících získaly na významu především čínské společnosti. Mezi deseti celosvětově nejhodnotnějšími firmami jsou aktuálně dvě společnosti z Číny. V žebříčku Top 300 společností s nejvyšší tržní kapitalizací je 42 čínských firem – před půlrokem to bylo 31, před rokem jen 24. „Aktuálně je v žebříčku například zastoupeno třikrát více čínských firem než německých – v současnosti patří 13 firem z Německa k 300 nejhodnotnějším společnostem na světě,“ říká Magdalena Souček.„Čínské firmy budou celosvětově hrát stále větší úlohu.“

USA mají dominantní postavení v technologiích budoucnosti

Přes silný americký dolar, který pro americké firmy na světových trzích není výhodný, vidí Magdalena Souček ekonomiku USA ve srovnání s konkurencí v Evropě strukturálně v dobré kondici: „V Evropě dominuje nadále „stará“ ekonomika: průmyslové koncerny. Ve Spojených státech získalo odvětví IT vedoucí postavení.“ Apple, Microsoft a Google představují trojici amerických technologických firem, které v pololetí obsadily první tři místa v celosvětovém žebříčku společností s nejvyšší tržní kapitalizací. Z devíti technologických firem, které se umístily v celosvětovém žebříčku Top 100, pochází šest z USA, dva z Asie a jen jediný – SAP – z Evropy. Fakt, že Evropa si v této oblasti vede tak špatně, by mohl znamenat budoucí podstatnou nevýhodu pro evropskou ekonomiku, upozorňuje Magdalena Souček: „Digitalizace se stává vše pohlcujícím trendem a zpochybňuje roli stávajících obchodních modelů firem a celých odvětví. Právě americké firmy v současnosti agresivně podporují digitalizaci ekonomiky a určují tím budoucí pravidla pro celou světovou ekonomiku.“
Zdroj : Tisková zpráva www.ey.com/CZ


Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude ordinovat „doktor Google“?

Velké technologické firmy investují miliony dolarů do zdravotnictví. Velké plány má například majitel Googlu. Čím můžou atraktivnímu oboru přispět?

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

29. 06. 2022

Microsoft posiluje na herním trhu

Zdroj: pixabay.com Herní trh byl tento týden vcelku překvapivé transakce. Microsoft oznámil nákup známé vývojářské společnosti. Co to znamená pro herní odvětví?

Text: Karel Pučelík

20. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *