CZK/€ 24.545 +0,06%

CZK/$ 24.818 -1,22%

CZK/£ 28.124 -0,20%

CZK/CHF 25.132 -1,04%

02. 12. 2016

0 komentářů

Americká nezaměstnanost nejnižší od roku 2007, dolar bude dále posilovat

 


 

Tyto údaje svědčí o velmi dobré kondici amerického trhu práce. Dále se tak zvyšuje pravděpodobnost, že Fed, americká centrální banka, zvýší na svém zasedání 14. prosince úrokové sazby. Stane se tak jeden rok poté, co Fed utáhl měnové podmínky poprvé od začátku tzv. Velké recese v roce 2008.

Americký dolar v první reakci lehce oslabil proti euru i ostatním světovým měnám. Tento na první pohled nelogický vývoj má však vysvětlení. Trhy totiž dnes dobré údaje o tvorbě nových pracovních míst čekaly, stejně jako předpokládají, že Fed opravdu měnovou politiku utáhne. Zklamáním ale dnes byla statistika mezd. Průměrné hodinové výdělky zaostaly za očekáváním, což by mohlo představovat problém pro budoucí vývoj inflace, pokud se tento trend potvrdí. Nyní se už ale dolar obchoduje beze změn.

Podle našeho výhledu povedou vyšší dolarové sazby k dalšímu posilování americké měny. Dolar by se měl vůči euru posunout během prvního čtvrtletí příštího roku až k paritě. To bude samozřejmě znamenat zdražení dolaru i v korunovém vyjádření. Ještě v prvním čtvrtletí bude ČNB udržovat kurzový závazek. V důsledku by měl dolar stát přes 27 korun.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Stahuje americké akcie už jen „blbá nálada“, co brzy odezní?

Je tomu takřka měsíc, co vrcholil optimismus amerických akciových trhů. Někteří dokonce mluvili o novém býčím trhu. Jiní ovšem varovali, že růst, jenž započal v polovině června, je jen přechodný, že jde o takzvanou „past na býky“, o krátkodechý vzestup jinak nadále beznadějně medvědího trhu. Předvčerejšek dal za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.